We wtorek, 15 kwietnia 2025 roku, na warszawskim Kamionku spłonęła zabytkowa, ponad 200-letnia drewniana dzwonnica przy Parafii Bożego Ciała. Policja zatrzymała 64-letniego mężczyznę podejrzanego o podpalenie; sprawca przyznał się do winy, lecz nie potrafił wyjaśnić motywów swojego działania.
We wtorek, 15 kwietnia, około godziny 17:15, na warszawskim Kamionku doszło do pożaru zabytkowej drewnianej dzwonnicy przy Parafii Bożego Ciała, zlokalizowanej przy ul. Grochowskiej 365. Obiekt, wzniesiony w 1817 roku, był najstarszym drewnianym zabytkiem na Pradze i stanowił integralną część zespołu sakralnego parafii. W jego wnętrzu znajdowały się dwa dzwony, z których starszy pochodził z 1772 roku.



Pożar szybko objął całą konstrukcję dzwonnicy o wymiarach 4×4 metry i wysokości 10 metrów. Na miejscu interweniowało sześć zastępów straży pożarnej, które prowadziły akcję gaśniczą przez ponad dwie godziny. Dzięki ich działaniom udało się zapobiec rozprzestrzenieniu ognia na sąsiednie budynki. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń.
W wyniku pożaru spłonęła większość drewnianej konstrukcji dzwonnicy, w tym dach i elewacja. Zachowała się jednak stalowa konstrukcja szkieletu oraz oba dzwony. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Marcin Dawidowicz, poinformował, że dzięki wcześniej wykonanej dokumentacji technicznej możliwa będzie rekonstrukcja obiektu.



Jak zaznaczył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, z samej dzwonnicy pozostało niewiele. — Strata jest na pewno ogromna i to w wymiarze zarówno symbolicznym, jak i materialnym. Ocalały nieliczne pozostałości szalunku dzwonnicy. Dzisiejsze oględziny wykazały, że uszkodzony został jeden z dzwonów, który spadł razem z resztkami konstrukcji i został też częściowo uszkodzony — dodał.
Wkrótce po zdarzeniu, w ciągu kilkudziesięciu minut, w pobliżu ulicy Mińskiej, policja zatrzymała 64-letniego mężczyznę w którym świadkowie rozpoznali podpalacza. Mężczyzna przyznał się do winy, jednak nie potrafił wyjaśnić motywów swojego działania. Usłyszał zarzuty zniszczenia zabytku oraz spowodowania zagrożenia mienia poprzez doprowadzenie do pożaru. Prokuratura zawnioskowała o tymczasowy areszt dla zatrzymanego.



– Sąd uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec mężczyzny na okres 3 miesięcy. Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Południe przedstawiła zarzuty zniszczenia zabytku i uszkodzenia mienia znacznej wartości – przekazał prokurator Norbert Woliński z prokuratury Warszawa Praga.
Zniszczenie zabytkowej dzwonnicy stanowi ogromną stratę dla dziedzictwa kulturowego Warszawy. Władze miasta oraz konserwatorzy zabytków analizują możliwość odbudowy obiektu, jednak decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.