Kolejny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z ogniem walczy prawie 100 strażaków

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

W Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł groźny pożar trzcinowisk, na miejscu działa kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej oraz służby leśne. Do akcji skierowano także samolot gaśniczy oraz śmigłowiec, sytuacja wciąż jest dynamiczna.

20 kwietnia 2025 roku o godz. 14:31 strażacy otrzymali informację o pożarze trzcinowisk, suchych traw i nieużytków w Biebrzańskim Parku Narodowym, na pograniczu powiatów monieckiego i augustowskiego. Żywioł objął już ponad 60 hektarów podmokłego, bagnistego terenu oraz obszar leśny, co znacznie utrudnia działania gaśnicze.

Na miejscu zdarzenia pracuje ponad 150 strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa podlaskiego. Do akcji skierowano także kompanię szkolną Centralnego Odwodu Operacyjnego z Akademii Pożarniczej oraz moduł GFFF (Ground Forest Firefighting) z województwa lubelskiego. Moduł ten składa się z wyspecjalizowanych strażaków oraz sprzętu do gaszenia pożarów lasów na terenach niedostępnych dla standardowych pojazdów.

Ze względu na ekstremalnie trudne warunki terenowe, strażacy i ich sprzęt są transportowani quadami oraz specjalnym pojazdem terenowym SHERP, zdolnym do przemieszczania się przez mokradła i tereny podmokłe, gdzie inne pojazdy nie mają szans dotrzeć.

Do działań włączono także grupę dronową Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku, która w czasie rzeczywistym prowadzi obserwację pożaru z powietrza. Dzięki dronom strażacy mogą szybko ustalać kierunek rozprzestrzeniania się ognia i podejmować efektywne decyzje dotyczące dalszej strategii walki z pożarem.

Na miejscu zdarzenia pracują również służby Lasów Państwowych, które zaangażowały do akcji samolot gaśniczy typu Dromader oraz śmigłowiec wyposażony w specjalistyczny zbiornik typu Bambi Bucket, służący do precyzyjnych zrzutów wody z powietrza. Gotowość do akcji zgłosiła również Grupa Operacyjna Komendanta Głównego PSP.

W Komendzie Wojewódzkiej PSP w Białymstoku działa sztab kryzysowy. W naradzie biorą udział Wojewoda Podlaski, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP oraz przedstawiciele Policji, Lasów Państwowych i Wojska.

Sytuacja wciąż jest bardzo dynamiczna. Ze względu na porywisty wiatr oraz trudne warunki terenowe pożar nadal nie został opanowany. Działania strażaków i służb leśnych koncentrują się na powstrzymaniu dalszego rozprzestrzeniania się ognia i minimalizowaniu strat środowiskowych.

Sytuację na bieżąco monitorują służby ratownicze oraz administracja parku, która na bieżąco współpracuje ze strażakami i leśnikami w celu minimalizacji skutków ekologicznych katastrofy.

Przypominamy:

Wypalanie traw jest zabronione!

Jest niezgodne z prawem i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.

Za wypalanie traw grożą kary:

  • areszt, ograniczenie wolności, grzywna do 30 000 zł
  • pozbawienie wolności do 10 lat, jeśli wypalanie doprowadzi do pożaru zagrażającego zdrowiu, życiu lub powodującego duże straty materialne.

Wypalanie traw to utrata dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników kary za wypalanie traw:

  • obniżenie płatności bezpośrednich o co najmniej 1%
  • obniżenie płatności obszarowych PROW o co najmniej 1%
  • całkowite odebranie dopłat bezpośrednich za dany rok.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie:

Ustawy o ochronie przyrody:

art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

art. 131 pkt. 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

Kodeksu wykroczeń:

art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (…)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeksu karnego:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ustawa o lasach zabrania wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych w lasach i na terenach śródleśnych.

Ustawy o lasach:

Art. 30 ust. 3

Zabrania się rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Zabrania się korzystania z otwartego płomienia. Zabrania się wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły