Wysokie temperatury, brak opadów i przesuszona ściółka leśna powodują, że zagrożenie pożarowe w lasach w Polsce osiąga niepokojące poziomy. W wielu regionach kraju wprowadzono czerwony, najwyższy stopień zagrożenia, co może skutkować czasowym zakazem wstępu do lasów, zwłaszcza podczas nadchodzącej majówki.
Alarmujące dane i realne ryzyko
Instytut Badawczy Leśnictwa oraz IMGW-PIB informują, że w ostatnich dniach kwietnia 2025 roku zagrożenie pożarowe utrzymuje się na wysokim poziomie, szczególnie we wschodniej i północnej Polsce. Na Podlasiu, w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim notuje się bardzo niską wilgotność ściółki, co sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia. W Biebrzańskim Parku Narodowym doszło do pożaru, który objął około 500 hektarów terenu.
Możliwe zamknięcia lasów na majówkę
Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiesław Leśniakiewicz, nie wyklucza wprowadzenia zakazu wstępu do lasów podczas długiego weekendu majowego, jeśli nie wystąpią intensywne opady deszczu. Decyzje te mają na celu ochronę życia, zdrowia oraz środowiska naturalnego.



Statystyki pożarów rosną
W pierwszym kwartale 2025 roku odnotowano 224 pożary lasów o łącznej powierzchni ponad 81 hektarów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2024 roku, kiedy to miało miejsce 81 pożarów na powierzchni 24 hektarów. Główne przyczyny to susza, brak pokrywy śnieżnej zimą oraz działalność człowieka, w tym nieostrożność i celowe podpalenia.
Apel służb i leśników
Służby apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. Zaleca się unikanie używania otwartego ognia, niepalenie papierosów oraz zgłaszanie wszelkich oznak pożaru pod numerem alarmowym 112. Wprowadzenie zakazu wstępu do lasów jest możliwe w przypadku utrzymywania się wysokiego zagrożenia pożarowego przez kilka dni.
Gdzie sprawdzić aktualne zagrożenie
Aktualne informacje na temat zagrożenia pożarowego w poszczególnych regionach można znaleźć na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/. Mapa jest aktualizowana codziennie i przedstawia poziom zagrożenia w 60 strefach prognostycznych.