Szokujące maile przychodzą do uczelni „Jestem predator, student rzeźnik”. Na miejscu pracują służby. Ewakuowano budynek UW

Bocian
Bocian
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

W piątek, 9 maja 2025 roku, uczelnie wyższe w województwie mazowieckim otrzymały groźby bombowe od osoby podpisującej się jako „Jestem Predator Rzeźnik”. W wyniku tych wiadomości ewakuowano m.in. Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego (BUW) w Śródmieściu. Na miejscu interweniowały służby, w tym policja i straż pożarna, a teren wokół budynku został zabezpieczony taśmami policyjnymi.

Podobne wiadomości trafiły do wielu innych placówek edukacyjnych w regionie. Służby prowadzą rozpoznania pirotechniczne w kolejnych lokalizacjach. Choć istnieje podejrzenie, że są to tzw. „kaskadówki” — fałszywe alarmy wywoływane masowo — każda sytuacja jest traktowana z najwyższą powagą. Policja nie bagatelizuje żadnego zgłoszenia i podejmuje wszystkie niezbędne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Do tej pory odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń o rzekomym podłożeniu ładunków wybuchowych w budynkach oświatowych na terenie województwa mazowieckiego. Służby apelują o zachowanie spokoju i stosowanie się do poleceń funkcjonariuszy. Trwa ustalanie tożsamości nadawcy wiadomości oraz źródła ich pochodzenia.

Alarmy bombowe wywołane przez nieznaną osobę, są zaledwie dwa dni po tragedii do jakiej doszło na głównym kampusie Uniwersytetu Warszawskiego.

Przypominamy!

Art.  224a. [Fałszywy alarm]
§  1.  Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§  2.  Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zawiadamia o więcej niż jednym zdarzeniu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Art.  66.  [Wywołanie fałszywego alarmu]
§  1.  Kto:
1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§  2.  Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły