Warszawska tradycja słuchania muzyki Fryderyka Chopina pod gołym niebem trwa nieprzerwanie od 1959 roku, a tegoroczny 66. sezon Koncertów Chopinowskich zapowiada się wyjątkowo bogato. Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, przed pomnikiem kompozytora w Łazienkach Królewskich wystąpią dwaj znakomici pianiści: Marc Laforêt (godz. 12:00) i Alexander Gadjiev (godz. 16:00). Wstęp jest bezpłatny, wystarczy koc, termos z kawą i odrobina czasu na znalezienie dogodnego miejsca na trawie.
Program 18 maja
- 12:00 – Marc Laforêt (Francja) – recital solowy złożony wyłącznie z utworów Fryderyka Chopina.
- 16:00 – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) – program oparty na późnych mazurkach i balladach Chopina.
Koncerty potrwają po ok. 45 minut. Organizator – Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – zachęca do przybycia co najmniej pół godziny wcześniej, by uniknąć stania w kolejce do wejścia do strefy bezpośrednio pod sceną.

Kim są artyści?
Marc Laforêt – francuski malarz dźwięków
Laureat II nagrody XI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (1985), wyróżniony też za najlepsze wykonanie mazurków. Po zwycięstwie koncertował m.in. w Carnegie Hall i Berlin Philharmonie. Uczył się pod okiem Artura Rubinsteina, zdobył złote medale fundacji Cziffry i Yehudi Menuhina, a krytycy chwalą go za „szlachetny, ale pełen nerwu” dźwięk.
Alexander Gadjiev – gwiazda młodego pokolenia
27-letni pianista, II nagroda ex aequo XVIII Konkursu Chopinowskiego (2021) oraz I nagroda Konkursu w Sydney. Wyróżniony specjalną nagrodą Krystiana Zimermana za najlepszą interpretację sonaty Chopina, regularnie koncertuje z London Philharmonic i Filharmonią Berlińską. Jest ambasadorem kulturalnym miasta Nova Gorica/Gorizia – Europejskiej Stolicy Kultury 2025.
66 lat muzyki przy pomniku Fryderyka Chopina
Plenerowy cykl rozpoczął się w 1959 r., rok po rekonstrukcji pomnika zniszczonego w czasie II wojny światowej. Od początku koncerty odbywają się w niedziele i przyciągają nawet 80 tys. słuchaczy rocznie. Aktualna formuła – dwa recitale o godz. 12:00 i 16:00 od maja do września – obowiązuje od kilkunastu sezonów i pozwala łączyć występy doświadczonych mistrzów z debiutami młodych wirtuozów.
Piknik, kawa i klasyka – jak przygotować idealne popołudnie?
- Koc lub składane krzesełko: najwygodniej rozłożyć się na łagodnym stoku od strony Alei Ujazdowskich; tam nagłośnienie brzmi najlepiej.
- Termos z kawą albo herbata „Niepodległa. Miejsce spotkań” – kawiarnia w Herbaciarni (10:00–21:00) serwuje kawy, lemoniady i domowe ciasta, 5 min spacerem od pomnika.
- Strój „na cebulkę”: prognozy zapowiadają chłodny, przelotnie deszczowy dzień (ok. 10 °C), warto więc mieć pelerynę i parasol.
- Cisza i smartfony: organizatorzy proszą o wyciszenie telefonów i powstrzymanie się od głośnych rozmów w trakcie występów.
Dojazd i udogodnienia
Najbliższa brama do Łazienek (Pomnik Chopina) leży 100 m od przystanku autobusowego „Łazienki Królewskie”. Dojeżdżają tu linie 116, 166, 180, 195; rowerzyści mają stojaki Veturilo przy Alei Ujazdowskich. Dla osób z ograniczoną mobilnością przygotowano utwardzoną alejkę prowadzącą do strefy dla wózków. Toalety znajdują się za Amfiteatrem, ok. 150 m od sceny.
Co dalej w sezonie?
Poniżej wybrane daty kolejnych recitali (pełny grafik na stronie Łazienek Królewskich):
- 25 maja – Zbigniew Raubo (12:00), Michelle Candotti (16:00)
- 1 czerwca – Mikołaj Brzostowicz & Adam Muszyński (12:00), Zuzanna Wojdak & Benedykt Heszen (16:00)
- 8 czerwca – Hao Rao (12:00), Łukasz Krupiński (16:00)