Ulewny front uderzy w Mazowsze. Trzy dni nawalnych opadów

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje

Warszawa i całe Mazowsze staną w obliczu nawalnych opadów z sumą do 140 mm oraz burz z porywami wiatru do 70 km/h w dniach 8-10 lipca. IMGW i RCB ostrzegają przed podtopieniami i apelują o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że od wtorku 8 lipca do czwartku 10 lipca aktywny niż przemieszczający się nad centrum kraju sprowadzi nad Mazowsze długotrwałe, miejscami nawalne opady deszczu oraz burze z porywistym wiatrem. Największe natężenie zjawisk spodziewane jest w Warszawie i w powiatach zachodniej oraz południowej części województwa, które znajdą się w bezpośrednim zasięgu wspomnianego układu barycznego.

Sytuacja syoptyczna

Niż podąża szlakiem Vb, transportując znad Morza Śródziemnego wyjątkowo wilgotne i ciepłe masy powietrza, co sprzyja rozwojowi wielogodzinnych stref opadowych i konwekcji. Jego ośrodek przemieszcza się przez północne Włochy (Nizinę Padańską), Węgry i Słowację, a następnie wkracza na pogranicze polsko-ukraińskie oraz polsko-białoruskie, kraje nadbałtyckie, by zakończyć swój żywot najczęściej w okolicy Jeziora Ładoga.

Tory niżów nad Europą według W. Van Bebbera

Modele IMGW oraz europejskie prognozy numeryczne zgodnie akcentują utrzymywanie się ośrodka niskiego ciśnienia nad wschodnią Polską do czwartkowego wieczoru, a to oznacza ciągłe dosychanie frontu deszczowego nad Mazowszem.

Ostrzeżenia IMGW dla Mazowsza

Początkowo IMGW wydał czerwony, trzeci stopień ostrzeżenia dla dziewięciu powiatów – białobrzeskiego, gostynińskiego, grodziskiego, grójeckiego, płockiego i miasta Płock, przysuskiego, sochaczewskiego oraz żyrardowskiego – prognozując tam sumy opadów od 80 do 140 mm, lokalnie więcej. Pozostałe trzydzieści trzy powiaty województwa, w tym cała aglomeracja warszawska, objęto pomarańczowym alertem drugiego stopnia; tu spodziewane sumy deszczu wynoszą 60–90 mm, miejscami do 130 mm, a burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 70 km/h. Dodatkowe żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia przed popołudniowymi burzami obowiązują we wtorek w części północnych i wschodnich powiatów Mazowsza.

Jednak przed południem IMGW podwyższyło stopień ostrzeżeń dla prawie całego Mazowsza. Nowym, trzecim stopniem zostały pokryte między innymi powiaty płoński, ostrołęcki, ostrowski, sokołowski, miński, garwoliński, otwocki, wołomiński, warszawski, warszawski-zachodni, nowodworski.

Alerty RCB

We wtorkowy poranek mieszkańcy Mazowsza otrzymali alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o treści: „Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe”. Komunikat podkreśla ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych, utrudnień komunikacyjnych oraz przerw w dostawach prądu.

Możliwe skutki w Warszawie i okolicach

W samej stolicy sumy opadów mogą osiągnąć 60–90 mm, a w rejonach o intensywniejszych rdzeniach konwekcyjnych nawet około 130 mm, co grozi przeciążeniem kanalizacji burzowej i zalaniem niżej położonych ulic, zwłaszcza wzdłuż Wisłostrady, na Powiślu, w rejonie Jeziorka Kamionkowskiego oraz np. Potoku Służewieckiego. Powiaty grodziski, sochaczewski i grójecki, gdzie prognozowane są najwyższe sumy deszczu, muszą liczyć się z nagłymi przyborami lokalnych rzek i okresowym zalaniem dróg wojewódzkich.

Zalecenia służb

RCB i IMGW apelują o bieżące śledzenie komunikatów, unikanie parkowania samochodów pod drzewami, zabezpieczenie piwnic oraz przygotowanie podstawowego zestawu awaryjnego, obejmującego latarkę, power-bank i zapas wody. Mieszkańcy terenów zagrożonych podtopieniami powinni zawczasu zaopatrzyć się w worki z piaskiem i nie podchodzić do wezbranych cieków wodnych.

W związku z sytuacją meteorologiczną w stan podwyższonej gotowości zostały postawione Wojska Obrony Terytorialnej.

WOT

Sytuacja w innych regionach

Pas intensywnych opadów rozciągnie się od Małopolski po Warmię, jednak to Mazowsze wraz z Łódzkiem i Kujawami pozostanie w rdzeniu niżu; poza tym obszarem suma deszczu spadnie przeważnie do 40–60 mm, a alerty utrzymają stopień pierwszy lub drugi.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski o przygotowaniach:

Uwaga! W najbliższych dniach prognozowane są intensywne opady deszczu. W Warszawie w ciągu kilkunastu godzin może spaść taka ilość wody jak w całym lipcu i sierpniu. Działamy.

Przejrzeliśmy wszystkie zbiorniki na wodę, sprawdziliśmy przepustowość krat i układów odwodnień. Wszystkie kanały są wyczyszczone i wykoszone, a stawy w Dolince Służewieckiej przygotowane na przyjęcie większej ilości wody.

Punkty, w których wcześniej dochodziło do zalań zostały objęte stałym monitoringiem. Przygotowujemy się między innymi do ewentualnego zalania trasy S8 na wysokości ul. Mickiewicza. Mamy gotowe warianty zamknięć trasy i objazdów. Będziemy na bieżąco reagować w ścisłej współpracy z GDDKiA, która jest odpowiedzialna za tę drogę szybkiego ruchu.

Wszystkie służby są postawione w stan gotowości. W Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa działa sztab, do którego będą trafiać raporty o sytuacji w mieście. Stamtąd będziemy koordynować potrzebne działania.

Deszcze nawalne i burze to zjawiska ekstremalne i nieprzewidywalne, dlatego apeluję do wszystkich mieszkanek i mieszkańców o czujność. Proszę też właścicieli i zarządców o zabezpieczenie nieruchomości. Śledźcie też komunikaty meteorologiczne.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

Podobne artykuły