“Nie przeHULAJ bezpieczeństwa” – akcja piaseczyńskiej drogówki wymierzona w lekkomyślnych użytkowników hulajnóg elektrycznych. Jechali w trójkę na jednym urządzeniu [WIDEO]

Bocian
Bocian
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje

Zdarzenia z udziałem kierujących hulajnogami to już nie wyjątek, a coraz częstszy problem na drogach. W odpowiedzi na rosnącą liczbę niebezpiecznych sytuacji z udziałem użytkowników tych jednośladów, policjanci piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili działania pod nazwą „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa”. Stanowczo reagowali na przypadki łamania przepisów, które nie tylko zagrażają życiu i zdrowiu samych użytkowników, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Ignorancja obowiązujących przepisów, brawura i całkowity brak wyobraźni – to smutna codzienność, którą funkcjonariusze obserwują na ulicach. W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, policjanci piaseczyńskiej drogówki przeprowadzili zdecydowane działania pod hasłem „Nie przeHULAJ bezpieczeństwa”, wymierzone w osoby łamiące przepisy na hulajnogach, szczególnie tych elektrycznych.

Podczas prowadzonych działań, funkcjonariusze szczególną uwagę zwracali na zwłaszcza młodych użytkowników, których zachowanie na drogach i chodnikach pozostawia wiele do życzenia. Niestety, jak pokazuje praktyka, wiele niebezpiecznych sytuacji nie wynika z braku wiedzy, a raczej z rażącej lekkomyślności i kompletnej ignorancji wobec obowiązujących przepisów. Młodzi użytkownicy hulajnóg zdają się wierzyć, że są nieśmiertelni, a przepisy ruchu drogowego jakby ich nie dotyczyły. Niestety wielu z nich traktuje hulajnogę elektryczną jak zabawkę, a jest to pojazd, który przy nieodpowiedzialnym użyciu może zabić – albo kierującego, albo przypadkowego przechodnia.

Najczęściej odnotowywanym wykroczeniem było poruszanie się na hulajnodze przez dwie lub więcej osób jednocześnie. W tym miejscu należy przypomnieć, że hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym, a przewożenie pasażera powoduje poważne ryzyko utraty panowania nad pojazdem, utrudnia hamowanie i znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wypadku – szczególnie przy wyższych prędkościach i na nierównych nawierzchniach.

Kolejnym rażącym naruszeniem była jazda jezdnią w sytuacjach, gdy obok przebiegała wyznaczona droga dla rowerów. Zdarzały się też przypadki jazdy przez przejścia dla pieszych, co w przypadku hulajnóg jest zabronione i stwarza ogromne zagrożenie. W trakcie prowadzonych działań, policjanci ujawnili również dwóch kierujących pod wpływem alkoholu. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatami w wysokości po 2500 złotych. Nie ma żadnej tolerancji dla takich zachowań – hulajnoga, choć niewielka i pozornie nieszkodliwa, w rękach osoby nietrzeźwej może być narzędziem tragedii.

Fot. KPP w Piasecznie

Funkcjonariusze nałożyli 10 mandatów karnych, jak również ze wszystkimi osobami przeprowadzono rozmowy przypominając przepisy ruchu drogowego. 

Działania będą kontynuuowane, bo zbyt wielu użytkowników hulajnóg traktuje przepisy jak sugestię, a nie obowiązek. Zanim znowu zlekceważysz przepisy, zadaj sobie pytanie – czy naprawdę warto ryzykować życiem, by „przeHULAĆ” moment?

Przypominamy również, że:

  • dopuszczalna prędkość z jaką możemy poruszać się na hulajnodze elektrycznej to – 20 km/h. Pamiętajmy jednak, że prędkość z jaką się poruszamy zawsze należy dostosować do warunków panujących na drodze,
  • warto również wiedzieć, że osoby pomiędzy 10, a 18 rokiem życia muszą posiadać uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną – kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 bądź T,
  • zakaz korzystania z hulajnogi elektrycznej po drodze dotyczy dzieci DO 10 roku życia, wyjątek występuje w strefie zamieszkania, gdy dziecko znajduje się pod opieką osoby dorosłej,
  • jadąc hulajnogą elektryczną należy korzystać z drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku korzystamy z jezdni – TYLKO, gdy ruch na niej odbywa się z dopuszczalną prędkością do 30 km/h.
  • gdy dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni jest większa niż 30 km/h, brakuje drogi dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów – jeździmy po chodniku lub drodze dla pieszych. Oczywiście musimy pamiętać o tym, by ustąpić pierwszeństwa pieszym, a także dostosować swoją prędkość do ich prędkości.

KPP w Piasecznie

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

Podobne artykuły