Wczoraj wieczorem około godziny 17 na drodze krajowej numer 63 we wsi Ołdaki-Polonia (gm. Andrzejewo, pow. ostrowski) doszło do tragicznego potrącenia rowerzysty.
Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 66-letni rowerzysta poruszał się poza terenem zabudowanym na nieoświetlonym odcinku drogi bez oświetlenia (m.in. odblaski). Rowerzysta został potrącony przez 38-letniego kierowcę audi A4. Mimo prowadzonej reanimacji 66-letniego rowerzysty (mieszkaniec powiatu wysokomazowieckiego), nie udało się go uratować. Lekarz stwierdził zgon. Na miejscu swoje czynności prowadziła policja pod nadzorem prokuratora, dwa zastępy straży pożarnej (1x OSP Andrzejewo, 1x OSP Zaręby Warchoły), ZRM. Trwa ustalanie dokładnych przyczyn i okoliczności zdarzenia.
Jak się okazało 38-letni kierowca audi (mieszkaniec powiatu zambrowskiego) znajdował się po użyciu alkoholu. Miał 0,4 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.
Polskie prawo definiuje: stan po użyciu alkoholu, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (lub rejestruje się obecność alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie od 0,1mg do 0,25 mg w 1 dm3).
Art. 87. [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.
Policja apeluje: Przypominamy o używaniu odblasków przez pieszych oraz rowerzystów podczas spacerów lub jazdy na rowerze po zmierzchu nieoświetloną drogą poza obszarem zabudowanym. Nie zaszkodzi korzystanie z elementów odblaskowych również w terenie zabudowanym pozbawionym chodnika i ulicznego oświetlenia. W ten sposób zaznaczamy swoją obecność na jezdni i dajemy sobie szansę na bezpieczny powrót do domu.
To już piąty tragiczny wypadek w ciągu trzech dni. Wszystkie wypadki łączy jedno – doszło do nich po zmierzchu:
- Sobota, powiat miński w miejscowości Janów, kierujący BMW potrącił, rowerzystę, który wyjechał z drogi podporządkowanej. 66-letni mężczyzna zginął na miejscu, a dwie osoby z bmw trafiły do szpitala.
- Niedziela, powiat żyrardowski w miejscowości Słabomierz, kierujący oplem wjechał w drzewo. 30-latek zginął na miejscu.
- Poniedziałek, powiat piaseczyński w miejscowości Wola Mrokowska, kierujący audi uderzył w betonowe ogrodzenie posesji. 22-latek zginął na miejscu.
- Wtorek, powiat pruszkowski w miejscowości Nadarzyn, kierująca hyundaiem potrąciła na przejściu dla pieszych młodą kobietę. Piesza w wieku 20-30 lat zginęła na miejscu.