Wieczorem, 12 kwietnia, służby ratunkowe podjęły szeroko zakrojoną akcję na warszawskiej Woli. Interwencja miała miejsce przy ul. Grzybowskiej, gdzie mężczyzna w kryzysie psychicznym zabarykadował się w mieszkaniu na 7. piętrze i groził, że targnie się na swoje życie.
Zgłoszenie wpłynęło po tym, jak sąsiedzi zauważyli mężczyznę wychodzącego na balkon w sposób budzący niepokój. Na miejsce skierowano liczne służby: cztery zastępy straży pożarnej, grupę operacyjną miasta, dwa zespoły ratownictwa medycznego, kilka patroli policji oraz wyspecjalizowaną jednostkę – Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji (SPKP).






Dla zapewnienia bezpieczeństwa, strażacy rozstawili pod budynkiem skokochrony, a funkcjonariusze odgrodzili teren, uniemożliwiając dostęp osobom postronnym. Przez kilka godzin trwały negocjacje z mężczyzną, jednak nie przyniosły one rezultatu.
Ostatecznie zapadła decyzja o siłowym wejściu do mieszkania. Funkcjonariusze SPKP przeprowadzili skoordynowaną akcję – część z nich opuściła się na linach z wyższych kondygnacji, zabezpieczając okna, podczas gdy inni sforsowali drzwi przy użyciu tarana oraz granatów hukowych.






Mężczyzna został obezwładniony i przekazany zespołowi ratowników medycznych. Cała operacja zakończyła się sukcesem około godziny 23. Nie było osób poszkodowanych.
W obliczu tych tragicznych wydarzeń, warto przypomnieć o dostępnych formach wsparcia dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym. Istnieje wiele infolinii i organizacji oferujących pomoc:
Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym i potrzebujesz fachowej porady, wsparcia lub innej formy pomocy, zacznij od skorzystania z jednej z poniższych infolinii pomocowych:
800 119 119 pl Telefon i czat Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
800 70 22 22 Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
800 12 12 12 Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
800 12 00 02 Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia IPZ. Bezpłatnie. Całą dobę.
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
116 123 Linia wsparcia dla osób dorosłych (Kryzysowy Telefon Zaufania). Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu. www.116sos.pl
720 720 020 – Antyprzemocowa Linia Pomocy SEXEDPL (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12-00– 20:00).
112 W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
511 200 200 telefon dla osób dorosłych w kryzysie samobójczym. Bezpłatny. Czynny całą dobę. Wszystkie dni w tygodniu.
533 112 121 telefon zaufania Dwie Kreski, dla kobiet w ciąży. Bezpłatny. Czynny codziennie w godzinach 18:00-23:00.