Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Gorzowa Wielkopolskiego działając pod nadzorem 1 Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, rozpracowali międzynarodową grupę przestępczą, odpowiedzialną za brutalne porwania cudzoziemców na terenie Polski i Łotwy. Dzięki skoordynowanej akcji zatrzymano cztery osoby podejrzane m.in. o uprowadzenia, żądanie okupu oraz nielegalne przekraczanie granicy.
W połowie czerwca do CBŚP w Gorzowie Wlkp. trafiły niepokojące informacje o uprowadzeniu dwóch obywateli Etiopii, które przekazano za pośrednictwem kanału Interpolu przez Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji. Zgłoszenia wpłynęły również z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce i Komisariatu Policji II w Zielonej Górze, gdzie przedstawiciele jednej z organizacji pomocowych poinformowali o wiadomości otrzymanej przez internetowy komunikator.
Z treści korespondencji, napisanej po angielsku, wynikało, że na terenie Polski przetrzymywane są osoby porwane przez gang domagający się okupu. Sprawcy grozili, że jeśli żądania nie zostaną spełnione, ofiary zostaną zamordowane, a ich organy sprzedane. Do wiadomości dołączono zdjęcia nagich, skrępowanych mężczyzn oraz zrzuty ekranu rozmów prowadzonych w języku rosyjskim z żądaniem okupu w kryptowalutach.






Według relacji zgłaszających porywacze użyli siły i gróźb z użyciem broni. Odebrali ofiarom pieniądze i telefony, kazali się rozebrać, a następnie skrępowali ich i przewozili w bagażniku. Rodzina jednego z porwanych została poinformowana o konieczności zapłaty okupu.
14 czerwca nad ranem, w rejonie Lubina, uprowadzeni wykorzystali moment nieuwagi porywaczy i uciekli. Zostali zauważeni przez przypadkowego świadka, który wezwał Policję i pogotowie. Po udzieleniu pomocy przekazano ich Straży Granicznej.
Dzięki intensywnym działaniom operacyjnym, funkcjonariusze CBŚP szybko ustalili osoby, które mogą być odpowiedzialne za uprowadzenie. Zanim jednak doszło do ich zatrzymania, podejrzewani opuścili Polskę i udali się na Litwę.
Funkcjonariusze ustalili, że 24 czerwca, te same osoby mogą być zamieszane w kolejne przestępstwo – uprowadzenie trzech obywateli Mali na terenie Łotwy. Mężczyźni zostali skrępowani i zamknięci w bagażniku. Jedną z ofiar przywiązano do drzewa i brutalnie pobito drewnianą pałką. Film z tortur został przesłany rodzinie z żądaniem okupu.
Dzięki szybkiej wymianie informacji „Łowców Cieni” CBŚP z organami ścigania z Łotwy, Litwy i Estonii potwierdzono, że wytypowane osoby były zamieszane również w porwanie obywateli Mali dokonane na terenie Łotwy. Relacje poszkodowanych pokrywały się z ustaleniami CBŚP.
25 czerwca podejrzewane osoby wróciły do Polski. Funkcjonariusze CBŚP, przy wsparciu kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Białegostoku, na drodze S8 w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, dokonali zatrzymania 3 osób. Równocześnie, w Skwierzynie (woj. lubuskie), zatrzymano kolejną osobę podejrzewaną o pomoc w przemycie uprowadzonych osób.
Podczas przeszukań pojazdów, którymi poruszały się zatrzymane osoby, zabezpieczono m.in. przedmioty przypominające broń palną, kominiarki, taśmy klejące oraz telefony komórkowe. W jednym z telefonów ujawniono zdjęcie czarnoskórego mężczyzny oraz wiadomości w języku francuskim – jak się później okazało, urządzenie to należało do jednej z ofiar uprowadzonych na Łotwie. W miejscu zamieszkania jednej z zatrzymanych osób odnaleziono również przedmiot przypominający broń palną, telefon jednej z ofiar, kolejne akcesoria maskujące oraz karty SIM.
Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzeń dla okupu oraz organizowania nielegalnego przekraczania granicy RP. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zastosował wobec trzech podejrzanych, środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W szeroko zakrojonych działaniach brali udział funkcjonariusze CBŚP z Gorzowa Wlkp., Wydziału Operacji Pościgowych, Zarządu w Białymstoku (Wydział w Suwałkach), Zarządu w Rzeszowie, a także SPKP w Gorzowie Wlkp. i Białymstoku, CPKP „BOA”, KWP w Gorzowie Wlkp. i Białymstoku oraz Straży Granicznej z placówki w Rutce-Tartak.
Dzięki zdecydowanej reakcji służb i międzynarodowej współpracy udało się przerwać brutalną działalność grupy przestępczej, która działała bez skrupułów i zagrażała życiu swoich ofiar.
Centralne Biuro Śledcze Policji