W miejscowości Podrudzie w powiecie mińskim doszło do groźnego wypadku z udziałem dwóch 14-latków poruszających się wspólnie na hulajnodze elektrycznej. Jeden z chłopców w stanie nieprzytomnym trafił do szpitala śmigłowcem, drugi karetką – policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.
W poniedziałek 27 maja około godziny 12:00 w miejscowości Podrudzie (powiat miński, woj. mazowieckie) doszło do poważnego wypadku z udziałem dwóch 14-letnich chłopców. Zdarzenie miało miejsce przy ulicy Willowej, gdzie nastolatkowie poruszali się wspólnie na jednej hulajnodze elektrycznej.


Jak wstępnie ustalono, w trakcie jazdy chłopcy stracili równowagę, co doprowadziło do przewrócenia się pojazdu. W wyniku uderzenia o nawierzchnię pasażer hulajnogi doznał poważnego urazu głowy i stracił przytomność. Drugi z chłopców odniósł lżejsze obrażenia.


Na miejsce natychmiast zadysponowano wszystkie służby ratunkowe: zespół ratownictwa medycznego, straż pożarną, policję oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Nieprzytomny 14-latek w stanie ciężkim został przetransportowany śmigłowcem do szpitala. Jego rówieśnik został zabrany karetką. Policja zabezpieczyła miejsce zdarzenia i prowadzi dalsze czynności wyjaśniające okoliczności wypadku.
Jedna hulajnoga — jedna osoba. Prawne i praktyczne konsekwencje nieodpowiedzialnej jazdy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, hulajnoga elektryczna przeznaczona jest do przewozu wyłącznie jednej osoby. Przewożenie pasażera, niezależnie od jego wieku, jest niezgodne z przepisami i może skutkować mandatem oraz odpowiedzialnością cywilną w przypadku wypadku.
Ponadto, jazda we dwie osoby na jednym pojeździe tego typu znacząco obniża stabilność oraz manewrowość urządzenia, co znacznie zwiększa ryzyko utraty kontroli i przewrócenia się. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku dzieci i młodzieży, którzy często nie posiadają jeszcze wystarczającego doświadczenia ani świadomości zagrożeń.
Wypadek w Podrudziu to kolejny tragiczny przykład, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i prawnych. Rodzice oraz opiekunowie powinni przypominać młodym użytkownikom hulajnóg o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach.