Fala ataków w Europie. Zamach w Niemczech i Austrii. Nie żyją w sumie trzy osoby, w tym 2-letnia dziewczynka, jej matka oraz 14-latek. Wielu rannych

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

W ciągu ostatnich kilku dni Europa doświadczyła trzech tragicznych ataków, które wstrząsnęły opinią publiczną.

Atak nożownika w Austrii

W sobotę, 15 lutego 2025 roku, około godziny 16:00 w centrum miasta Villach (Austria), położonego około 350 km na południe od Wiednia, doszło do brutalnego ataku nożownika. 23-letni mężczyzna pochodzenia syryjskiego, prawdopodobnie posiadający zezwolenie na pobyt w Austrii, zaatakował pięciu przypadkowych przechodniów. Ofiarami byli wyłącznie mężczyźni w wieku od 14 do 32 lat. Niestety, 14-letni chłopiec zmarł na miejscu wskutek odniesionych obrażeń. Dwie osoby zostały poważnie ranne, a pozostałe dwie odniosły lżejsze obrażenia.

Świadkiem zdarzenia był 42-letni dostawca jedzenia, również pochodzenia syryjskiego, który widząc atak, zdecydował się interweniować. Mężczyzna potrącił napastnika swoim samochodem, co umożliwiło jego szybkie zatrzymanie przez policję. Podczas aresztowania sprawca miał się śmiać, co dodatkowo wstrząsnęło lokalną społecznością. Motywy działania napastnika pozostają nieznane; policja prowadzi dochodzenie w celu ustalenia, czy działał samodzielnie oraz czy znał swoje ofiary. Według wstępnych informacji, sprawca nie miał wcześniejszych konfliktów z prawem. Z relacji świadków wynika, że mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”.

Atak w Monachium

W czwartek 13 lutego 2025 roku, około godziny 10:30 w Monachium, doszło do innego tragicznego zdarzenia. 24-letni obywatel Afganistanu, ubiegający się o azyl w Niemczech, wjechał samochodem marki Mini Cooper w grupę demonstrantów uczestniczących w marszu zorganizowanym przez związek zawodowy Ver.di. W wyniku ataku rannych zostało co najmniej 37 osób, w tym kilka dzieci. Niestety, 37-letnia kobieta i jej 2-letnia córka zmarły w szpitalu dwa dni po zdarzeniu z powodu odniesionych obrażeń.

Według relacji świadków, sprawca początkowo jechał za policyjnym radiowozem towarzyszącym demonstrantom, po czym nagle przyspieszył i wjechał w tłum. Policja oddała strzał w kierunku pojazdu, a następnie zatrzymała napastnika na miejscu zdarzenia. Podczas przesłuchania 24-latek przyznał, że celowo wjechał w uczestników demonstracji z powodów religijnych. Władze ustaliły, że atak miał podłoże islamistyczne.

Atak we Francji

W środę 12 lutego 2025 r. nieznany sprawca wrzucił granat do pełnego klientów baru w Grenoble na południowym wschodzie Francji. Doszło do eksplozji. Rannych zostało 12 osób, w tym 2 ciężko. Napastnik miał posiadać przy sobie karabin Kałasznikow, którego nie użył. Policja wstępnie wyklucza atak terrorystyczny, ale podejrzewają, że atak miał związek z handlem narkotykami i porachunkami przestępczymi.

Reakcje polityczne i społeczne

Oba ataki wywołały falę oburzenia i dyskusji na temat polityki migracyjnej oraz bezpieczeństwa w Europie. Premier Bawarii, Markus Söder, określił zdarzenie w Monachium jako prawdopodobny zamach, podkreślając potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości. Gubernator Karyntii, Peter Kaiser, potępił atak w Villach, wyrażając głębokie współczucie dla rodzin ofiar i zaznaczając, że takie akty przemocy są nie do przyjęcia w społeczeństwie.

Komentatorzy zwracają uwagę na konieczność rewizji obecnych procedur azylowych oraz skuteczniejszego egzekwowania prawa wobec osób łamiących przepisy. Społeczności lokalne są wstrząśnięte i zaniepokojone, domagając się od władz konkretnych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Nie przegap najważniejszych wiadomości!

Obserwuj Miejskiego Reportera na Google News

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły