Izrael wznawia naloty na Gazę. Setki ofiar i rosnące napięcia. Protest w Warszawie pod Ambasadą Izraela

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

W wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy, które spowodowały śmierć co najmniej 400 osób, w tym wielu kobiet i dzieci, przed ambasadą Izraela w Warszawie odbył się protest, podczas którego ogrodzenie budynku oblano czerwoną farbą. Policja zatrzymała dwie osoby związane z tym incydentem.

Konflikt izraelsko-palestyński to jeden z najdłużej trwających i najbardziej skomplikowanych sporów we współczesnej historii, mający swoje korzenie w końcu XIX wieku. Jego geneza związana jest z rozwojem ruchu syjonistycznego, dążącego do utworzenia państwa żydowskiego na terenach Palestyny, wówczas będącej częścią Imperium Osmańskiego.​

Początki konfliktu

W 1896 roku Theodor Herzl opublikował manifest „Der Judenstaat” („Państwo żydowskie”), w którym postulował utworzenie państwa żydowskiego. Rok później, podczas Pierwszego Światowego Kongresu Syjonistycznego w Bazylei, zdecydowano, że Palestyna będzie najlepszym miejscem na realizację tego celu. Po I wojnie światowej, gdy Imperium Osmańskie upadło, Palestyna znalazła się pod mandatem brytyjskim. W 1917 roku brytyjski minister spraw zagranicznych Arthur Balfour wyraził poparcie dla utworzenia „żydowskiej siedziby narodowej” w Palestynie, co przyczyniło się do zwiększenia migracji Żydów na te tereny.

Podział Palestyny i powstanie Izraela

Narastające napięcia między społecznościami żydowskimi a arabskimi doprowadziły do wybuchu powstania arabskiego w latach 1936–1939, skierowanego przeciwko brytyjskiej administracji i rosnącej imigracji żydowskiej. W 1947 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję nr 181, która zakładała podział Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Żydzi zaakceptowali ten plan, podczas gdy Arabowie go odrzucili. W rezultacie 14 maja 1948 roku proklamowano niepodległość Izraela, co spotkało się z natychmiastową reakcją państw arabskich, które zaatakowały nowo powstałe państwo, rozpoczynając I wojnę izraelsko-arabską.

Kolejne konflikty i okupacja terytoriów

Wojna zakończyła się w 1949 roku, a Izrael rozszerzył swoje terytorium poza granice przewidziane w planie ONZ. Setki tysięcy Palestyńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, co Palestyńczycy nazywają „Nakbą” („katastrofą”). W 1967 roku, podczas wojny sześciodniowej, Izrael zajął m.in. Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i Wschodnią Jerozolimę, co do dziś stanowi przedmiot sporu.

Proces pokojowy i dalsze napięcia

W 1993 roku podpisano porozumienia z Oslo, na mocy których utworzono Autonomię Palestyńską, dając Palestyńczykom ograniczoną autonomię na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Jednakże proces pokojowy napotykał liczne przeszkody, a kolejne intifady (powstania) oraz działania zbrojne, takie jak konflikty w latach 2008–2009, 2012, 2014 i 2021, pogłębiały wzajemną nieufność.

W ostatnich latach konflikt izraelsko-palestyński uległ znacznemu zaostrzeniu, szczególnie po ataku przeprowadzonym przez Hamas 7 października 2023 roku. Tego dnia, o godzinie 6:30 rano, Hamas ogłosił rozpoczęcie operacji „Potop Al-Aksy”, która obejmowała zmasowany ostrzał rakietowy oraz infiltrację bojowników na terytorium Izraela.

Przebieg ataku

Atak rozpoczął się od wystrzelenia tysięcy rakiet w kierunku izraelskich miast, takich jak Jerozolima, Tel Awiw, Aszkelon i Beer Szewa. Równocześnie ponad tysiąc bojowników Hamasu przekroczyło granicę ze Strefy Gazy, atakując izraelskie osiedla i bazy wojskowe. W wyniku tych działań zginęło co najmniej 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych jako zakładnicy.

Reakcja Izraela

W odpowiedzi na atak, Izrael rozpoczął operację wojskową mającą na celu zneutralizowanie zagrożenia ze strony Hamasu. Siły Obronne Izraela (IDF) przeprowadziły liczne naloty na cele w Strefie Gazy, co doprowadziło do znacznych strat po stronie palestyńskiej. Według danych z 15 stycznia 2025 roku, w wyniku działań wojennych zginęło ponad 46 000 Palestyńczyków, a infrastruktura Gazy została poważnie zniszczona.

W ostatnich dniach doszło do eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przerywając trwające od stycznia zawieszenie broni. Izrael wznowił naloty na Strefę Gazy, co spowodowało śmierć setek Palestyńczyków i liczne zniszczenia infrastruktury.​

Izraelskie naloty na Strefę Gazy

W nocy z 17 na 18 marca 2025 roku izraelskie siły powietrzne przeprowadziły intensywne bombardowania na terenie Strefy Gazy. Według palestyńskich źródeł medycznych, w wyniku tych ataków zginęło ponad 400 osób, w tym wiele kobiet i dzieci, a liczba rannych przekroczyła 560. Naloty objęły takie miasta jak Gaza, Deir al-Balah, Khan Younis i Rafah, powodując znaczne zniszczenia budynków mieszkalnych oraz infrastruktury cywilnej. ​

Reakcja władz izraelskich

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, oświadczył, że decyzja o wznowieniu działań zbrojnych była podyktowana brakiem postępów w negocjacjach z Hamasem, w szczególności w kwestii uwolnienia izraelskich zakładników. Netanjahu podkreślił, że operacje wojskowe będą kontynuowane z pełną siłą, aż do osiągnięcia założonych celów. ​

Stanowisko Hamasu

Przedstawiciele Hamasu potępili izraelskie ataki, oskarżając Izrael o jednostronne zerwanie zawieszenia broni i narażenie życia przetrzymywanych zakładników. Ezzat al-Riszk, członek biura politycznego Hamasu, stwierdził, że decyzja Netanjahu to „wyrok śmierci” dla zakładników i zapowiedział, że działania militarne Izraela nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.

Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy

Intensyfikacja działań zbrojnych pogorszyła i tak już trudną sytuację humanitarną w Strefie Gazy. Szpitale są przeciążone, brakuje podstawowych leków i sprzętu medycznego. Liczne rodziny zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, szukając schronienia w przepełnionych ośrodkach dla uchodźców. Organizacje międzynarodowe apelują o natychmiastowe przerwanie działań wojennych i umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej do poszkodowanych.

Reakcja społeczności międzynarodowej

Społeczność międzynarodowa wyraziła głębokie zaniepokojenie eskalacją konfliktu. Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz liczne państwa wezwały do natychmiastowego przerwania działań zbrojnych i powrotu do stołu negocjacyjnego. Podkreślono konieczność ochrony ludności cywilnej oraz przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego.

Protest w Warszawie

„18 marca 2025 około godziny 18, 2 osoby z Kolektywu Bas w ramach protestu, oblały sztuczną krwią (łatwo zmywalną mieszanką ze skrobi ziemniaczanej) Ambasadę Izraela, który wczoraj w nocy kolejny raz złamał zawieszenie broni i zbombardował strefę Gazy, w ciągu 10 h mordując ponad 400 Palestyńczyków w tym ponad 130 dzieci i raniąc kolejne co najmniej 562 osoby.
Osoby protestujące zostały brutalnie i przemocowo zatrzymane przez policję i przewiezione na komisariat, gdzie były przetrzymywane przez kilka godzin. Policja nie chciała podać podstawy prawnej i faktycznej zatrzymania w momencie aresztowania osób. Ostatecznie obie usłyszały zarzuty tamowania ruchu (90 kw) i zniszczenia mienia (288 kk), a jedna z ich dodatkowo jeszcze
naruszenie nietykalności funkcjonariusza (222 kk) i znieważenie funkcjonariusza (226 kk).
Izrael od 2 marca utrzymuje całkowitą blokadę pomocy humanitarnej. Minister obrony Katz nakazał blokowanie ewakuacji medycznych. Wczoraj w nocy Izrael zbombardował centra ewakuacyjne. Polski rząd wspiera ludobójstwo w Palestynie utrzymując dyplomatyczne stosunki z Izraelem. Dlatego osoby protestujące zdecydowały się pokazać swój sprzeciw nie mogąc zamykać oczy na ludobójstwo.”

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły