Do tragedii doszło około godziny 18:40 na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego doszło do brutalnego ataku, który wstrząsnął społecznością akademicką. 22-letni student trzeciego roku prawa wtargnął na teren uczelni z siekierą i zaatakował 53-letnią portierkę, która zamykała budynek Audytorium Maximum. Kobieta, będąca żoną i matką trójki dzieci, zginęła na miejscu. W trakcie interwencji ciężko ranny został 39-letni strażnik uniwersytecki, który próbował powstrzymać napastnika.




Rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak, podczas konferencji prasowej wyraził głęboki żal i współczucie dla rodziny zmarłej. Podkreślił, że uczelnia przeżywa tę tragedię potrójnie: zginęła ceniona pracownica, sprawcą okazał się student UW, a strażnik, który stanął w obronie koleżanki, został poważnie ranny. Rektor zapewnił, że uczelnia dołoży wszelkich starań, aby zapewnić wsparcie rodzinie ofiary.





Napastnik został obezwładniony przez pracowników ochrony i zatrzymany przez policję. Według informacji prokuratury, sprawca nie był wcześniej notowany. Śledztwo w sprawie ataku jest w toku, a prokuratura zapowiedziała przekazanie dalszych informacji po zakończeniu wstępnych czynności.
W związku z tragedią, w czwartek 8 maja ogłoszono dzień żałoby na Uniwersytecie Warszawskim. Zajęcia zostały odwołane, a planowane juwenalia przeniesiono na inny termin.
Aktualnie na kampusie przed wejściem, gdzie doszło do tragedii zgromadził się tłum osób, który żegna pracowniczkę UW. Składane są kwiaty i zapalane znicze.
Uniwersytet Warszawski wydał komunikat z pomocą psychologiczną dla studentów UW
W obliczu tragicznych wydarzeń na Uniwersytecie Warszawskim przypominamy, że uczelnia udziela wsparcia wszystkim osobom potrzebującym pomocy. Na UW działają m.in. telefon alarmowy, telefon zaufania i Centrum Pomocy Psychologicznej.
Wszyscy członkowie społeczności mogą liczyć na wsparcie uczelni. Jednocześnie prosimy o uszanowanie pamięci ofiary tragicznego zdarzenia z 7 maja 2025 roku i nierozpowszechnianie materiałów audiowizualnych przedstawiających miejsce zbrodni.
(22 55) 22 112
To numer alarmowy Uniwersytetu Warszawskiego. Można pod niego dzwonić w każdej sytuacji zagrożenia na terenie uczelni.
Centrum Pomocy Psychologicznej UW
Oferuje wsparcie psychologiczne studentom, doktorantom i pracownikom uczelni. Psycholodzy, psychoterapeuci, lekarze psychiatrzy udzielają bezpłatnego wsparcia.
Jak się zgłosić:
osobiście: ul. Pasteura 7, 02–093 Warszawa
dawny budynek Wydziału Fizyki UW, wejście od ul. Banacha
pokój 108, I piętro (sekretariat i rejestracja)
mailowo: [email protected]
telefonicznie: tel. (+48) 694 711 731, tel. 22 552 00 63
Anonimowy telefon zaufania Centrum Pomocy Psychologicznej UW: 22 552 44 24
w najbliższy czwartek i piątek (8–9 maja 2025) w godzinach 09.00–24.00
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny Wojskowego Instytutu Medycznego–Państwowego Instytutu Badawczego
ul. Szaserów 128
tel. 261 818 042, 665 707 792
e-mail: [email protected]
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–18.00