Kolejny pożar świdermajera w Otwocku. Budynek objęty był cały ogniem

Bocian
Bocian
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

Wczoraj około godziny 18:30 przy ulicy Syrokomli w Otwocku doszło do pożaru opszuczonego budynku typu świdermajer.

Kiedy na miejsce dotarły pierwsze zastępy straży pożarnej zastano rozwinięty pożar części frontowej opuszczonego budynku drewnianego. Paliła się około 1/5 budynku.

Na szczęście nikomu nic się nie stało. Działania gaśnicze trwały kilka godzin. Na miejscu pracowało 9 zastępów straży pożarnej, w tym dwie drabiny mechaniczne i 40 strażaków.

Historia stylu świdermajer

Geneza

Styl został spopularyzowany przez Michała Elwiro Andriollego.

Charakterystyka

Domy w stylu świdermajer były budowane z drewna i posiadają charakterystyczne cechy:

  • Ażurowe, rzeźbione werandy i balkon,
  • Skośne dachy i szerokie okapy,
  • Wzorzyste dekoracje inspirowane motywami orientalnymi i alpejskimi,
  • Ozdobne balustrady, często z motywami roślinnymi,
  • Wysokie okna zewnętrzne dobre doświetlenie wnętrza.

Świdermajer doskonale wpasował się w otoczenie sosnowych lasów Mazowsza, co nadawało budynkom lekkości.

Świdermajerstyl nadświdrzański – nazwa drewnianej architektury letniskowej powstającej na przełomie XIX i XX wieku na południowy wschód od Warszawy, wzdłuż Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej (Kolei Nadwiślańskiej) na tzw. linii otwockiej w letniskach: Anin, Międzylesie, Radość, Zbójna Góra, Miedzeszyn, Falenica, Emilianów, Michalin, Józefów, Świder (Letniska Falenickie) oraz w letnisku, a następnie Otwocku.

Twórcą tego stylu budownictwa był Michał Elwiro Andriolli, mieszkający od 1880 w osadzie położonej po obu brzegach rzeki Świder. Osada w 1883 r. oficjalnie przyjęła nazwę Brzegi.

Styl ma elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego o lekkiej konstrukcji i bogato zdobionych pawilonach, inspirowanych warszawską Wystawą Rolno-Przemysłową z roku 1885. Andriolli sprowadził do Brzegów kilka eksponowanych na wystawie domów. Bolesław Prus pisał o nich: „Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała w tej ilości i rozmaitości. Każdy z nich bawi oko piękną formą, sztukaterią, rzeźbieniami, tapicerskimi ozdobami albo żywą barwą”.

Główna bryła budynku kształtowana pod wpływem architektury szwajcarskiej, która w Europie stała się bardzo popularna po wystawie światowej w Wiedniu w 1873. Andriolli wzbogacił formę o werandy i przedsionki zaczerpnięte z architektury schronisk alpejskich i rosyjskich daczy. Dla stylu charakterystyczne są drewniane ażurowe zdobienia werand i ganków, szpiczaste zwieńczenia dachów.

Drewniane budynki często padają ofiarą pożarów.

Nie przegap najważniejszych wiadomości!

Obserwuj Miejskiego Reportera na Google News

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły