Kolejny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Z ogniem walczy prawie 100 strażaków

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

Dziś, 20 kwietnia 2025 roku, na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, obejmującym obszary powiatów monieckiego i augustowskiego (woj. podlaskie), wybuchł groźny pożar trzcinowisk. Akcja gaśnicza trwa od godzin popołudniowych i jest wyjątkowo trudna ze względu na specyfikę terenu oraz zmienne warunki atmosferyczne.

Na miejscu intensywnie działają 23 zastępy straży pożarnej z jednostek zawodowych oraz ochotniczych, wspierane przez służby leśne. W gaszeniu pożaru uczestniczą również samolot gaśniczy i śmigłowiec, które prowadzą akcję z powietrza, by ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia.

Sytuacja pozostaje dynamiczna, a strażacy koncentrują swoje działania na zabezpieczeniu przed ogniem cennych przyrodniczo obszarów parku oraz pobliskich terenów zamieszkałych. Na razie nie podano informacji o przyczynach pożaru ani o ewentualnych poszkodowanych. Służby apelują o zachowanie ostrożności i unikanie przebywania w rejonach zagrożonych.

Sytuację na bieżąco monitorują służby ratownicze oraz administracja parku, która na bieżąco współpracuje ze strażakami i leśnikami w celu minimalizacji skutków ekologicznych katastrofy.

Przypominamy:

Wypalanie traw jest zabronione!

Jest niezgodne z prawem i pociąga za sobą odpowiedzialność karną.

Za wypalanie traw grożą kary:

  • areszt, ograniczenie wolności, grzywna do 30 000 zł
  • pozbawienie wolności do 10 lat, jeśli wypalanie doprowadzi do pożaru zagrażającego zdrowiu, życiu lub powodującego duże straty materialne.

Wypalanie traw to utrata dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nałożyć na rolników kary za wypalanie traw:

  • obniżenie płatności bezpośrednich o co najmniej 1%
  • obniżenie płatności obszarowych PROW o co najmniej 1%
  • całkowite odebranie dopłat bezpośrednich za dany rok.

Wypalanie traw jest zabronione na podstawie:

Ustawy o ochronie przyrody:

art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

art. 131 pkt. 12 stanowi: Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.

Kodeksu wykroczeń:

art. 82 § 1 Kto dokonuje czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia się działania ratowniczego lub ewakuacji (…)podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany

art. 82 § 3 Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 4 Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

art. 82 § 5 Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Kodeksu karnego:

Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy ten czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Ustawa o lasach zabrania wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych w lasach i na terenach śródleśnych.

Ustawy o lasach:

Art. 30 ust. 3

Zabrania się rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Zabrania się korzystania z otwartego płomienia. Zabrania się wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły