Mazowiecka Noc Muzeów 2025 – lista wydarzeń

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje

Już 17 maja 2025 roku Mazowsze po raz kolejny rozbłyśnie blaskiem Nocy Muzeów – wyjątkowego święta kultury, historii i sztuki. Tego wieczoru instytucje muzealne, galerie, zabytkowe obiekty i inne placówki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających, oferując specjalne wystawy, warsztaty, pokazy i koncerty. Wydarzenie przyciąga tłumy mieszkańców i turystów, którzy wspólnie odkrywają mniej znane miejsca oraz poznają fascynujące opowieści ukryte w murach mazowieckich instytucji.

W tegorocznej edycji udział biorą m.in. warszawskie muzea narodowe i miejskie, lokalne placówki , a także instytucje nietypowe, takie jak Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych. Od koncertów, przez inscenizacje historyczne, po nocne biegi i atrakcje dla najmłodszych – każdy znajdzie coś dla siebie. Mazowiecka Noc Muzeów 2025 to niepowtarzalna okazja, by doświadczyć regionu w nowym, nocnym świetle i przeżyć kulturalną przygodę.

Lista wydarzeń:

CZERSK – XIV Turniej Rycerski na Zamku w Czersku

Data: 17 – 18 maja

Na zamkowym dziedzińcu czeka prawdziwa podróż w czasie! Odwiedzający będą mogli zobaczyć pokazy konne, inscenizacje bitew z czasów rozbicia dzielnicowego, pojedynki rycerzy i giermków, a także turniej łuczniczy. Na licznych stoiskach rzemieślniczych spotkacie kowala, garncarza, cieślę, odlewników i wielu innych twórców dawnych zawodów. W klimacie średniowiecza zagrają zespoły muzyki dawnej Viatores i Baba na Niedźwiedziu. Na spragnionych czekać będą karczmy z jadłem i napitkami.

Zamek w Czersku

RADOM

Browary Radomskie

Data: 17-18 maja, godz. 20:00 – 1:00

Miejsce: ul. Limanowskiego 29, Radom

Przygotujcie się na niezapomnianą noc pełną kultury, sztuki i rozrywki w niezwykłej atmosferze.

W programie m.in. Zwiedzanie browaru, premiera nowych, letnich smaków.


Park trampolin – #Kocham Skakać

Data: 17 maja, godz. 21:00 i 22:00

zapraszamy na darmowe, nocne zwiedzanie atrakcji #KochamSkakać w ramach Nocy Muzeów! Wystarczy zabrać ze sobą skarpetki antypoślizgowe (lub kupić je na miejscu), odebrać kluczyk w recepcji i wskoczyć do zabawy. To jedyna taka okazja, by odkryć park trampolin po zmroku. Liczba miejsc ograniczona – kto pierwszy, ten skacze!

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Data: 17 maja, godz. 18:00 – 1:00

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza 17 maja na Noc Muzeów. Tego wieczoru do godz. 1:00 można będzie zwiedzić wystawę „Kolekcja Wojciecha Fibaka. Nowe pokolenie” – prezentację młodej polskiej sztuki z prywatnych zbiorów znanego sportowca i kolekcjonera. W programie także koncerty, pokazy filmowe oraz artystyczne atrakcje dla dzieci. Wstęp wolny.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego

Data: 17 maja, godz. 18:00 – 24:00

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Pod niebem wielu światów” i będzie nawiązywać do wystawy „Podróże z Herodotem. Świat oczami Ryszarda Kapuścińskiego”. W programie znajdziemy koncerty, egzotyczne pokazy taneczne, pokazy mody oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych. Na dziedzińcu odbędą się animacje, astronomiczne pokazy oraz prezentacje szkolnych projektów, a podziemia i sale wystawowe otworzą się na nietypowe ekspozycje i projekcje filmowe. Muzeum Historii Radomia zaprosi m.in. na konkursy, zabawy z puzzlami oraz nocną grę detektywistyczną. Wstęp na wydarzenie kosztuje symboliczną złotówkę.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum zaprasza na wyjątkowe wydarzenie poświęcone Władysławowi Stanisławowi Reymontowi – pisarzowi, nobliście i autorowi „Chłopów”. Noc Muzeów odbywa się w ramach Roku Reymontowskiego, ogłoszonego w setną rocznicę jego śmierci. W skansenie czeka edukacyjny piknik „Wycieczka do świata Reymonta” (12:00–19:00) z inscenizacjami, warsztatami i przejażdżkami, a wieczorem plenerowe widowisko „Po trzykroć Reymont!” (16:00–21:00) z udziałem ponad 200 rekonstruktorów, zakończone wspólną potańcówką.

Galeria Łaźnia  – Noc Kreatywności
Data: 17 maja 2025, 18:00–22:00
Oprowadzanie po wystawie „Gest akwareli”, warsztaty twórcze (biżuteria z glinki FIMO, kolaż, grafika cyfrowa) oraz mini-recital zespołu Bławat&Trzmiel o godz. 20:00.

Muzeum Rzemiosł
Data: 17 maja 2025, 18:00–24:00
Zwiedzanie ekspozycji dawnych rzemiosł, recital fortepianowy Michała Chętkiewicza o 21:00 oraz zapalenie historycznego neonu o 21:30.

Sala Koncertowa ROK – Koncert „Majowe Zauroczenia” Radomskiej Orkiestry Kameralnej
Data: 17 maja 2025, godz. 18:00
Występ Cracow Duo i ROK pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie utwory Kilar, Meyer, Orawa.

Rynek – Spektakl plenerowy „Sen Kustosza” – Teatr Akt
Data: 17 maja 2025, godz. 21:00
Plenerowy teatr uliczny inspirowany malarstwem Klimta, Picassa i Chagalla. Wstęp wolny.

Noc Muzeów w Radomiu

CIECHANÓW

Data: 17 maja, godz. 18:00 – 23:00

Miejsce: Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

Już 17 maja zapraszamy na Noc Muzeów w Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie i w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie. W godzinach 18:00–23:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać oba obiekty. W Gołotczyźnie o 19:00 odbędzie się koncert „Wieczór z muzyką żydowską”, a późnym wieczorem – pokaz Teatru Ognia Versus. Na zamku w Ciechanowie czekać będą atrakcje w zbrojowni oraz II Gala Boksu Olimpijskiego połączona z walkami rycerskimi. Będzie to wieczór pełen historii, muzyki i emocji!

DĘBINKI

Data: 17 maja, godz. 16:00 – 22:00

Miejsce: Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach

W programie m.in. występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej, animacje, ognisko, mini zoo i stoiska z regionalnymi przysmakami. Koła Gospodyń Wiejskich i lokalne stowarzyszenia zapraszamy do zgłaszania stoisk – to świetna okazja do promocji lokalnych smaków!

GRODZISK MAZOWIECKIEuropejska Noc Muzeów

Data: 17 maja, godz. 16:00 – 21.30

W programie m.in. koncert piosenek warszawskich, zwiedzanie wystaw i Izby Tradycji OSP, a także wyjątkowa retro sesja zdjęciowa z lotem balonem w Willi Niespodzianka. O 18:00 rozpocznie się wieczorny plener malarski z lokalnym artystą Pawłem Cabanowskim. Wieczór zakończą koncert zespołu Propabanda East Collective oraz pokaz ognia JoArt Show. Wydarzenia odbywać się będą w różnych lokalizacjach miasta.

PIASECZNO

Pociąg specjalny z okazji Nocy Muzeów 2025

Data: 17 maja 2025 (sobota), godz. 18:30

Miejsce: Stacja Piaseczno Miasto, ul. Henryka Sienkiewicza 14

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa zaprasza na wyjątkowe wydarzenie – przejazd zabytkowym pociągiem z okazji Piaseczyńskiej Nocy Muzeów. Specjalny pociąg wyruszy o godz. 18:30 ze stacji Piaseczno Miasto w trasę do Złotokłosu i z powrotem.
W czasie przejazdu uczestnikom będzie towarzyszył przewodnik, który opowie o historii kolei wąskotorowej oraz ciekawostkach związanych z mijanymi miejscowościami.

Muzeum Piaseczna – Piaseczyńska Noc Muzeów 2025 – Śladami „Zośki”

-Dom „Zośki”, Zalesie Dolne – koncerty, spektakl, warsztaty, animacje oraz nocne zwiedzanie domu i pokazy historyczne.

-Dworek Poniatówka i Park Miejski im. Książąt Mazowieckich – koncerty harfowe, spacery historyczne, warsztaty i wystawy fotograficzne.

-Muzeum Piaseczna, pl. Piłsudskiego 10 – wieczorne zwiedzanie ekspozycji w zabytkowym budynku plebanii.

– Klub Kultury w Zalesiu Górnym – wernisaż, działania artystyczne, konkursy, portrety i rytuał „wypuszczania marzeń”.

– Zabytkowe autobusy-Między lokalizacjami kursować będą bezpłatne, zabytkowe autobusy dla uczestników wydarzenia.

ŁOCHÓW

Data: 17 maja, godz. 15:00 – 22:00

Miejsce: Łochów i okolice

Dom Hansenów w Szuminie – poznaj modernistyczną perłę, w której architektura staje się opowieścią o ideach.
Kuźnia Rycerska w Kaliskach – zobacz, jak w ogniu i metalu odradzają się dawne rzemiosła.
Muzeum Gwizdka w Gwizdałach – daj się zaskoczyć światem dźwięków w najmniejszym muzeum z największym charakterem.
Galeria MIKOK w Łochowie – wejdź w magiczny świat teatru Makata i poczuj emocje zaklęte w scenografii.
Pałac i Folwark Łochów – odwiedź Muzeum sKraju Kultur oraz Galerię Leny Grochowskiej i zachwyć się historią, sztuką i duchowym pięknem zabytkowego kościoła.

Kolejka Piaseczno

MILANÓWEK

Data: 17 maja, godz. 16:00 – 22:30

Miejsce: Willa Waleria, ul. Spacerowa 20

W ten wyjątkowy wieczór willa Waleria ożyje za sprawą archiwalnych nagrań Polskiego radia. Przestrzeń Willi stanie się miejscem opowieści Jana Szczepkowskiego, oraz jego córki Hanny, które usłyszymy w poszczególnych salach. Do tego dwie wystawy, pokaz retro mody oraz plenerowa wystawa retro rowerów!

OSTRÓW MAZOWIECKAIX Święto Rotmistrza Pileckiego

Data: 17 maja, godz. 10:30 – 1:00

Miejsce: Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

Będzie parada przedszkolaków, spektakl teatralny, pokazy ułańskie i koncerty – od muzyki XX-lecia po folkowe rytmy zespołu „Bez Wianka”. Nie zabraknie widowiskowego tańca ognia, animacji w ogrodzie, alpak, fotobudki 360 i wrażeń w wirtualnej rzeczywistości. Muzeum będzie otwarte do 1:00 w nocy, a przez miasto przejedzie ułańska kawalkada.

Święto Rotmistrza Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej

PRUSZKÓW

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego i Park Potulickich

Data:17 maja, godz. 17:10 – 21:45

W Noc Muzeów historia ożyje w opowieściach, dźwiękach i cieniu drzew. O 17:10 wyruszy „Spacer z opowieściami” inspirowany mitologią nordycką (wymagane zapisy: [email protected]). O 19:30 odbędzie się pokaz „Tajemnice barbarzyńców”, czyli spotkanie z kulturą sprzed 2000 lat. Wieczór zakończy się opowieścią „Upiór. Historia naturalna” (godz. 20:30), łączącą grozę, muzykę i pytanie o to, czy upiory naprawdę istnieją.

Muzeum Dulag 121

Data: 17 maja, godz. 17:00-24:00

W programie: nocne spacery po terenie dawnego obozu, wystawa plenerowa dawnych map oraz mikrowystawa turystycznych map z lat 1957–1989. Od godziny 17:00 do 24:00 będzie można zwiedzać ekspozycję stałą muzeum, a dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

WOŁOMIN„W pokoju letniczki”

Data: 17 maja, godz. 19:00 – 23:00

Miejsce: Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich

Specjalnie na ten wyjątkowy wieczór, sala wystawowa na piętrze zamieni się w pokój letniczki. Będzie można zobaczyć m. in. łóżko żelazne z wołomińskiej fabryki łóżek, elementy strojów kobiecych, bibeloty i … nocnik!

I oczywiście będzie na Państwa czekać przez cały wieczór przewodnik, który opowie o domu, Nałkowskich i Muzeum. Wstęp wolny.

CZARNOLASCzarnoleska Noc Muzeów w Biały Dzień

Data: 17 maja, godz. 13:00 – 22:00

Miejsce: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Już 17 maja Czarnolas zaprasza na wyjątkowe wydarzenie pełne historii, muzyki i sztuki. W programie m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowej „Czarnolas na starych fotografiach” oraz pokaz bezcennych pamiątek, w tym starodruków z autografami wieszczów. Nie zabraknie koncertów poezji śpiewanej i wieczornego występu „Osiecka po męsku” w wykonaniu Marcina Januszkiewicza. Na najmłodszych i całe rodziny czeka strefa zabawy, pokazy kulinarne i piknik pod lipą.

SULEJÓWEK

Data: 𝟭𝟳 𝗺𝗮𝗷𝗮, 𝟭𝟳:𝟬𝟬 – 𝟮𝟮:𝟬𝟬

Miejsce: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku 

Zwiedzić będzie można zarówno współczesny budynek z nagradzaną wystawą stałą, jak i historyczną enklawę z Dworkiem „Milusin” – rodzinnym domem Piłsudskich. W programie znajdą się m.in. kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej, zwiedzanie magazynu zbiorów z kustoszem, spotkanie autorskie z premierą książki o Marszałku oraz spacery miejskie tematyczne. Nie zabraknie również koncertu szlagierów z dwudziestolecia międzywojennego i nocnej gry plenerowej. Wstęp wolny – wejściówki dostępne od 5 maja!

SZYDŁOWIEC

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych

Data: 17 maja, godz. 11:00 – 24:00

W programie m.in. rodzinne warsztaty dźwiękowe, zwiedzanie wystaw z przewodnikami oraz wieczorny koncert zespołu Krzikopa w Centrum Naukowo-Administracyjnym. Na finał – nocne zwiedzanie zamku w wyjątkowej atmosferze.

Zamek w Szydłowcu

Data: 17 maja 2025, start godz. 18:00

Dla uczestników zaplanowane są niesamowite atrakcje: wejdziemy do miejsc, gdzie nawet pracownicy zamku nie wchodzą często! W programie m.in. koncert muzyki klasycznej: „Trio – muzyczny spacer”, Wernisaż wystawy tkactwa: „Czteropokoleniowy wątek” i nocne zwiedzanie zamku.

PŁOCK

Ratusz – godz. 18:00 – 24:00
Zwiedzanie z aktorskim przedstawieniem historycznych postaci w ratuszowych wnętrzach.
Możliwość spotkania z Prezydentem Płocka i wizyty w jego gabinecie.

Małachowianka – godz. 18.30-23.30
Zwiedzanie najstarszej szkoły w Polsce z ruinami kolegiaty i freskami. Wejście na wieżę z obserwatorium i poznanie słynnych absolwentów.

Muzeum Jagiellończyków – godz. 18.00 do 22.00
Zwiedzanie szkolnego muzeum i tarasu widokowego. Przedstawienie i gry dla dzieci oraz recytacja poezji.

Bazylika Katedralna – godz. 20.00 – 22.30
Oprowadzanie po historii i zabytkach katedry.

Muzeum Diecezjalne – godz. 17:00-23:00
Spektakl o legendach Płocka z udziałem aktorów.

Parafia Prawosławna – godz. 19.00 – 23.00
Zwiedzanie cerkwi i poznanie historii prawosławia. Prezentacja religii w Polsce i regionie.

Kościół Chrystusowy – godz. 18.00 – 22.00
Historia społecznej misji kościoła i koncerty. Kawiarenka „FileoCafe” i zwiedzanie z przewodnikiem.

Parafia Ewangelicko-Augsburska – godz. 16.00 – 20.00
Zwiedzanie kościoła i zabytkowego cmentarza. Poznanie historii ewangelicyzmu w Płocku.

Kościół Mariawitów – godz. 18.00 – 21.00
Prelekcje o mariawityzmie, wystawa i rękodzieło. Spotkanie z alpakami i wieczorne ognisko.

POKiS im. Themersonów – godz. 17.00 – 24.00
Zwiedzanie zakamarków instytucji z potańcówką ludową. Warsztaty plastyczne, scena koncertowa i garderoby zespołu „Wisła”.

Dom Darmstadt – godz. 18.00 – 24.00
Wystawa fotograficzna „Kolory Fort Wayne” – 20 zdjęć ikonicznych miejsc partnerskiego miasta.

Archiwum Państwowe – godz. 17.00 – 22.00
Wystawa z okazji 200-lecia ratusza i zwiedzanie magazynów. Gra planszowa „James Archiwista” o pracy archiwisty.

ZNP Oddział w Płocku – godz. 18.00 – 23.00
Prezentacja o Władysławie Broniewskim i historia płockiej oświaty. Kawiarenka literacka z udziałem lokalnych twórców.

NoveKino Przedwiośnie – godz. 12.00 – 24.00
Wystawy filmowe, warsztaty detektywistyczne, pokaz bajek z PRL-u. Projekcja specjalna archiwalnych kronik filmowych o Płocku.

Pracownia Ikonograficzna – godz. 18.30 – 23.30
Wystawa ikon i pokaz pracy ikonopisarza. Wykłady o technice i złoceniach.

KS GROT LOK Płock – godz. 18.00 – 23.30
Pokaz broni palnej – od zabytkowej po współczesną. Wystawa z komentarzem kolekcjonerskim.

Muzeum Historii Medycyny– godz. 18.00 – 20.00
Kolekcja 1500 eksponatów dr. Włodzimierza Nowatorskiego. Zwiedzanie prywatnego muzeum medycznego.

Zespół „Dzieci Płocka”– godz. 19.00 – 23.00
Warsztaty taneczne, kusznicy i sesja w kostiumach. Poznanie kulis pracy zespołu i wspólna zabawa.

Studio Wyposażenia Wnętrz – godz. 17.00 – 23.00
Wystawa prac Daniela Ratza i pokazy tańca dworskiego. Ludowy catering, muzyka i wyjątkowa atmosfera.

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Data: 17 maja, godz. 17:00 – 24:00

– Kamienica Art Deco- Tylko tej jednej nocy zobaczycie niepokazywane dotąd skarby z muzealnych magazynów – od urn z cmentarzysk po szkice Maneta i Malczewskiego – w ramach wystawy „Tego jeszcze nie było”. Na miejscu czeka również elegancka wystawa art déco i interaktywna „Galeria płocczan XX wieku”.

– Kamienica Secesyjna – W historycznych wnętrzach przy ul. Tumskiej 8 zobaczycie wystawy „Secesja” i „X wieków Płocka”, a po ekspozycji oprowadzi Was przewodnik AI. Na patio obejrzycie magiczny performance „Amor vacui” w czterech wieczornych odsłonach.

– X wieków Płocka – Zwiedzając wystawę poświęconą historii miasta, możecie wziąć udział w konkursie na historyczne przebranie i wygrać bon do Empiku. Liczy się kreatywność – stylizacje z każdej epoki są mile widziane!

– Muzeum Żydów Mazowieckich – Oprócz poruszającej wystawy o Reni Spiegel, czekają trzy koncerty muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu Kalisz Klezmer Band. To wyjątkowe połączenie kultury, wspomnień i muzycznej ekspresji.

– Spichlerz (dział etnograficzny) – Nocne zwiedzanie wystaw o kulturze Mazowsza i sztuce Dalekiego Wschodu urozmaici występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”. Dodatkową atrakcją będzie oprowadzanie przez autora wystawy z unikatową „Wielką falą w Kanagawie”.

– Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim – W urokliwej scenerii skansenu dzieci i dorośli będą mogli wziąć udział w muzycznych zabawach z artystami, którzy łączą muzykę z opowiadaniem bajek i prezentacją dawnych instrumentów. To niezapomniana podróż w czasie i kulturze.

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej – Motywem przewodnim Nocy Muzeów będzie wiklina – od gawęd o jej znaczeniu po praktyczne warsztaty wyplatania i zwiedzanie ekspozycji dawnych narzędzi rybackich. Idealne dla miłośników tradycyjnego rzemiosła.

Noc Muzeów w Muzeum Mazowieckim w Płocku

WARKA – Urodzinowa noc w Muzeum

Data: 17 maja, godz.

Miejsce: Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na urodzinową Noc Muzeów z okazji 280. rocznicy urodzin Pułaskiego – w programie zwiedzanie wystaw, wernisaż malarstwa, koncert jazzowy, atrakcje dla dzieci i urodzinowy tort.

Muzeum Pułaskiego w Warce Noc Muzeów

OPINOGÓRA

Data: 17 maja, godz. 15:00 – 22:00

Miejsce: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

W programie zwiedzanie muzeum w godz. 18:00–22:00 oraz dodatkowe atrakcje: spacer po parku z prelekcją konserwatorską, wizyta w pracowni, warsztaty plastyczne, spacer historyczny po cmentarzu, spektakl „Zemsta”, a także wieczorne oprowadzania po wystawach i muzealnej bibliotece.

SIERPC

Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Przez cały dzień, aż do zmroku w zabytkowych obiektach na terenie wsi zwiedzający obejrzeć mogą wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. W obejściach odbywają się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła, a także warsztaty i zabawy dla najmłodszych.

Podczas Nocy Muzeów obowiązują specjalne bilety wstępu w cenie 1 zł!

OTRĘBUSY

Data: 17 maja, godz. 18:00 – 24:00

Miejsce: Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”

Tegoroczna Noc Muzeów w Karolinie będzie poświęcona tańcowi oraz Tadeuszowi Sygietyńskiemu – twórcy zespołu „Mazowsze”. W programie znajdzie się zwiedzanie wystawy z grą terenową, pokaz archiwalnych materiałów o Sygietyńskim oraz film „Mazowsze – kolorowy koncert na ekranie”. Wieczór zakończy się potańcówką z artystami zespołu „Mazowsze” pełną muzyki, animacji i wspólnej zabawy. Nie zabraknie niespodzianek i okazji do poznania polskiego folkloru w tanecznej odsłonie.

Noc Muzeów w Karolinie

PALMIRY

Miejsce: Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry będzie otwarte 18 maja w godzinach 12:00–20:00. W tym czasie można indywidualnie zwiedzać wystawę i porozmawiać z kuratorkami. O 13:00 odbędzie się oprowadzanie pt. Oryginał czy kopia, a o 18:00 – spacer po wystawie i Cmentarzu-Mauzoleum pod hasłem Pamięć i przeszłość jako doświadczenie współczesności. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej muzeum.

CHRZĘSNE

Miejsce: Pałac w Chrzęsnem

W programie: zwiedzanie pałacu w godzinach 20:00–24:00, wernisaż wystawy Andrzeja Kalety o 20:00 oraz koncert zespołu „Sójki” o 20:30. „Sójki” to grupa młodych góralskich wokalistek z Beskidu Śląskiego, wykonujących tradycyjny śpiew biały inspirowany muzyką ludową Karpat, Bałkanów i Skandynawii. Ich koncerty to wielogłosowe aranżacje pieśni ludowych i autorskich, wykonywane głównie a cappella, z towarzyszeniem etnicznych instrumentów. Występ pod gwiazdami zapowiada się jako wyjątkowe, energetyczne spotkanie z muzyką korzeni.

RADZIEJOWICE

Data: 17 maja, godz. 19:00 – 24:00

Miejsce: Pałac w Radziejowicach

W programie m.in:

-Zwiedzanie Pałacu, sal wystawowych oraz apartamentu D wraz z salą owalną w Zamku

-ekspozycja malarstwa Młodej Polski

-wystawa medali w sali wystawowej

-mini koncert w Sali owalnej

-prezentacja filmu „Żywe wspomnienia – multimedialna historia Radziejowic”

-Mini koncert znakomitej klawesynistki, Ewy Mrowcy

-Nocne zwiedzanie parkowej galerii portretów rzeźbiarskich z przewodnikiem – Agnieszką Banasikowską

WOLA RASZTOWSKA

Data: 17 maja, godz. 18:00

Miejsce: Pałac Łuszczewskich w Woli Rasztowskiej

W programie:
-Zwiedzanie zabytkowych piwnic Pałacu
-Degustacja matchy z Matcha World
-Rodzinna gra terenowa 

PODKOWA LEŚNA

Data: 17 maja, godz. 19:00 – 22:00

Miejsce: Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku

W sobotę, 17 maja Stawisko zaprasza na Noc Muzeów w godz. 19:00–22:00. Wieczór rozpocznie się spotkaniem z autorką książki „Jestem ciemnością”. O 20:00 odbędą się warsztaty dla dzieci – nocna podróż przez opowieści o przyrodzie i mitach różnych kultur (zapisy: [email protected]). Przez cały czas dostępne będzie także zwiedzanie muzeum – wstęp wolny.

PUŁTUSK

Data: 17 maja, godz. 18:00 – 22:00

W Noc Muzeów w Pułtusku czeka bogaty program pełen historii i atrakcji dla całej rodziny. Muzeum Regionalne zaprasza na warsztaty, pokazy walk, opowieści o wojownikach i spotkanie z królem Bolesławem Chrobrym. W Domu Polonii obejrzymy pokazy XVII-wiecznej walki, zwiedzimy wieżę zamkową i spróbujemy sił w warsztatach kowalskich. Dodatkowo: wystawy, filmy w Małym Muzeum Kina, prelekcja w Archiwum Państwowym oraz prezentacja sprzętu wojskowego z II RP.

SIEDLCE

Data: 17 maja, godz. 19:00 – 22:00

Miejsce: Pałac Ogińskich

To wyjątkowa okazja, by zwiedzić jeden z najpiękniejszych zabytków miasta i poznać jego fascynującą historię. Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać opowieści i prelekcji historyków oraz regionalistów, poznać dzieje pałacu i jego mieszkańców, a także spróbować tradycyjnych „siedleckich bułeczek księżnej Aleksandry”. Wydarzenie jest bezpłatne, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy – liczba miejsc ograniczona do 250.

Dodatkowo, w ramach Nocy Muzeów, zapraszamy także do Kaplicy Ogińskiej przy ul. Starowiejskiej 13, gdzie o godzinie 21:00 i 22:00 odbędą się koncerty na zabytkowych organach. Wstęp na te koncerty jest wolny.

SOCHACZEW

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Data: 17 maja, godz. 15L30 – 22:00
Muzeum zaprasza na wyjątkową podróż w czasie po wydarzeniach z 1915 roku i końca II wojny światowej. Goście zobaczą stoiska rekonstruktorów prezentujące wojsko polskie, rosyjskie i pruskie oraz wystawy pamiątek i gadżetów historycznych. W programie przewidziano wykłady, spacer historyczny, otwarcie nowych wystaw oraz spotkania z autorami.

Muzeum Kolei Wąskotorowej

Data: 17 maja, godz. 16:00 – 23:00
Muzeum oferuje bezpłatny wstęp, pokazy najstarszych składów, wystawy, ognisko i animacje dla dzieci. Odbędą się przejażdżki drezyną oraz specjalne przejazdy zabytkowym pociągiem Retro do Żelazowej Woli w ramach akcji „Do Chopina pod parą” z przewodnikiem.

MOSiR – Stadion przy ul. Warszawskiej

Data: 17 maja, godz. 20:30 – 21:30
Na stadionie odbędzie się II edycja Nocnej Obiegówki Czasowej – nocnego biegu z konkursami na najciekawsze stroje i efektowne oświetlenie. Uczestnicy mogą wystąpić w piżamach, szlafrokach i z wykorzystaniem świecących akcesoriów. Na biegaczy czekają nagrody i dobra zabawa.

Warsztat Terapii Zajęciowej „Ja-Ty-My”

Data: 17 maja, godz. 16:00 – 23:00
WTZ przygotował wystawy malarstwa i rękodzieła, warsztaty plastyczne oraz animacje dla dzieci. Najmłodsi będą mogli skorzystać z malowania twarzy, kolorowych tatuaży, balonów i waty cukrowej, co gwarantuje rodzinną, radosną atmosferę.

ŻELAZOWA WOLA

Data: 17 maja, godz. 17:00 – 23:00

Miejsce: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
W malowniczym parku zabrzmi muzyka barokowa zespołu Arte dei Suonatori, a taniec barokowy zaprezentuje Edgar Lewandowski. Zwiedzający poznają historię instrumentów klawiszowych, obejrzą pokazy filmowe oraz będą mieli okazję zwiedzić poddasze domu Chopina, niedostępne na co dzień.

GRODZISK MAZOWIECKI

Data: 17 maja 2025 r. (sobota) w godz. 17:00-23:00.

Miejsce: Siedziba WKD, ul. Stefana Batorego 23

Zwiedzający będą mogli obejrzeć zabytkową halę przeglądowo-naprawczą oraz eksponaty związane z historią kolei EKD/WKD. Szczególną atrakcją będzie odrestaurowany elektryczny zespół trakcyjny EN94-34, zaprezentowany w oryginalnym wyglądzie fabrycznym. Na odwiedzających czeka także konkurs „Zagadkowa Noc z EN94-34”, w którym do wygrania są nagrody. Wystarczy rozwiązać 5 zagadek ukrytych w pojeździe i oddać kartę konkursową.

RÓŻAN

Data: 17 maja, godz. 18:30, 20:00, 21:30.

Miejsce: Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych

W sobotę, 17 maja, w ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie – jedyne takie miejsce w Polsce. Obiekt mieści się na terenie dawnego carskiego fortu i po raz drugi zostanie otwarty dla zwiedzających. To unikalna okazja, by zobaczyć, jak wygląda proces przechowywania takich odpadów oraz dowiedzieć się więcej o zastosowaniach promieniowania jonizującego.

LIW

Data: 17 maja, godz. 18:00 – 23:30

Miejsce: Zamek w Liwie

W zamku goście będą mogli bezpłatnie zwiedzać ekspozycje i odkrywać jego tajemnice. O 20:00 na dziedzińcu odbędzie się koncert zespołu Wowakin i Niny Kodorskiej z utworami m.in. z serialu „1670”. O 21:00 ruszy kino plenerowe z kultowym serialem „Samochodzik i Templariusze”.

Zamek w Liwie Noc Muzeoów

ZWOLEŃ

Data: 17 maja, godz. 15:00 – 21:00

Miejsce: Muzeum Regionalne w Zwoleniu

W programie: zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych oraz Nekropolii Rodu Kochanowskich z przewodnikiem. Dodatkowo przygotowaliśmy warsztaty inspirowane wystawą „Fundamenta civitatis. Dokumenty Zwolenia”. Uczestnicy spróbują swoich sił w kaligrafii gotyckiej z Wiolą Kaczmarską-Rudnik (LinoCat) oraz poznają tajniki dawnych dokumentów.

BŁĘDÓWV Lipska Noc Muzeów

Miejsce: Lipie 33, Gmina Błędów

W programie m.in.: zwiedzanie kościoła oraz Starej Plebanii, koncert, kino w podziemiach kościoła, warsztaty malarstwa figurowego, wystawy.

(Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna)

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

Podobne artykuły