Drzwi do nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostały otwarte. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski i dyrektorka MSN-u Joanna Mytkowska uroczyście przywitali tłumnie przybyłych warszawiaków. W ramach otwarcia przez najbliższe dni na odwiedzających czeka ponad 100 różnych wydarzeń – koncertów, wystaw, spotkań i warsztatów.
Marszałkowska 103
Warszawiacy i pasjonaci sztuki z całej Polski czekali na ten moment od lat – otwarto drzwi do nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To pierwszy powojenny budynek w Warszawie, który powstał z myślą o sztuce współczesnej. Usytuowany jest pod numerem 103, wzdłuż zachodniej strony ulicy Marszałkowskiej, ma niemal 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni i składa się z sześciu kondygnacji skupionych wokół monumentalnej, centralnej klatki schodowej. Na dwóch poziomach wystawowych znajdują się też pomieszczenia z panoramicznymi oknami wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Gmach zaprojektował nowojorski architekt Thomas Phifer.
Długo czekaliśmy na ten gmach, ale wreszcie jest. Dziś możemy zaprosić warszawianki i warszawiaków do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To jest muzeum o was i dla was, które nie tylko celebruje sztukę współczesną, ale też podkreśla wielką zmianę, jaka się w mieście dokonuje – mówiła Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić, że miejsce to stanie się częścią codziennego życia miasta. Jest to największe marzenie zespołu MSN-u
dodała Joanna Mytkowska
Otwarty dla mieszkanek i mieszkańców parter muzeum, gdzie będzie działać kawiarnia oraz muzealna księgarnia, został zaplanowany jako miejsce realizacji programu publicznego i integracji różnych dziedzin sztuki. Do pracy przy tych wydarzeniach, muzeum będzie zapraszać inne instytucje kultury oraz NGOsy.
Co po otwarciu?
Jak zapewnia Joanna Mytkowska program otwarcia ma zachęcić odwiedzających do doświadczania nowego budynku, zapoznania się z jego możliwościami i rozwiązaniami architektonicznymi. Dlatego przygotowano ponad 100 różnych wydarzeń.
Muzyczne otwarcie muzeum rozpoczęła Kim Gordon, ikona amerykańskiej sceny alternatywnej, nazywana sumieniem sceny alternatywnego rocka lat 80. i 90. Z kolei w sobotę zagra amerykański duet artystyczny – 700 Bliss, a w niedzielę wystąpi Hania Rani, która z tej okazji przygotowuje specjalny koncert.
Na najbliższe pięć dni przygotowanych zostało ponad 40 pokazów tanecznych i performatywnych w 12 salach nowego budynku. Artystki i artyści zaproszeni do udziału w programie to twórcy o ugruntowanej pozycji, ale także przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Będzie można zobaczyć także spektakle polskiej społeczności tańca rozproszonej po Europie i rzadko prezentującej swoje dokonania w Warszawie.
Zaplanowano także nocny program filmowy. W repertuarze będzie można zobaczyć kino gatunkowe, filmy artystek i artystów, dokumenty i animacje, a także spotkać się z ich twórcami. Wyświetlane będą też produkcje z bogatych zbiorów muzeum. W przyszłości program wydarzeń Kinomuzeum obejmie przeglądy filmowe, towarzyszące wystawom, festiwale, retrospektywy i przeglądy tematyczne oraz bogatą ofertę edukacyjną dla osób w każdym wieku.
Otwarcie i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to przede wszystkim prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek. Wyeksponowanie wybranych dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby. Wernisaż pierwszej wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.
Artyści dla nowego gmachu
W MSN-ie nie zabraknie nowych dzieł sztuki. Prace na otwarcie gmachu przygotowali znani polscy artyści: Agnieszka Polska, Zbigniew Libera, Karolina Jabłońska, Wojciech Bąkowski. Multimedialna „Przepowiednia” Agnieszki Polskiej to losowo wyświetlane, krótkie „wróżby”, które będą pojawiać się na białej fasadzie budynku. Z kolei Zbigniew Libera zaprezentuje pracę pod roboczym tytułem „Inwazja na muzeum”, powstałą w ramach publicznej sesji zdjęciowej wykonanej w nieoddanym jeszcze do użytku budynku MSN-u. Jednym z dzieł prezentowanych w nowo otwartej siedzibie jest również wielkoskalowy obraz Karoliny Jabłońskiej „Słoiki 2024”. Tetraptyk o wymiarach 250 cm x 760 cm eksponowany będzie w kawiarni. Kolejną pracę, która stanie się częścią nowego gmachu stworzył Wojciech Bąkowski. Jest to instalacja dźwiękowa zainstalowana w podcieniach budynku.
Wydarzenia w najbliższych dniach:
Galerie muzealne są dla Was czynne od godziny 12:00 do godziny 20:00 (z wyjątkiem najbliższego weekendu, 2 i 3 listopada, kiedy zaprosimy Was od 10:00, a pożegnamy o 20:00).
W najbliższy czwartek, 31 października, wstęp na wydarzenie Freak Show oraz na zwiedzanie z latarkami rozpocznie się o godzinie 21:30. Wówczas sale galeryjne będą już zamknięte dla odwiedzających. Freak Show odbędzie się w Audytorium na parterze. Zbiórka na oprowadzanie przy recepcji.
Freak Show jest zaplanowany na godziny 20:00 i 22:00.
Pierwszeństwo wejścia mają osoby z niepełnosprawnością. Dla osób poruszających się na wózkach będzie wydzielona przestrzeń na audytorium, tak aby zapewnić, jak najlepszy odbiór wydarzenia. Wydarzenie jest też tłumaczone na polski język migowy.
Do czwartku, 31 października, możecie też wziąć udział w programie choreograficznym. Pełen harmonogram dostępny jest na naszej stronie.
W najbliższych dniach zapraszamy Was na trwającą 16. edycję Festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, „Muzeum jako szkoła”, czyli wystawę projektu „Formy podstawowe”, warsztaty dla dzieci i dorosłych, oprowadzania. Zachęcamy też do indywidualnego odkrywania naszej nowej siedziby z audioprzewodnikiem
Wstęp na parter budynku będzie wolny też po zakończeniu wydarzeń towarzyszących otwarciu.