Muzyka podwórkowa w Warszawie – fenomenalna Orkiestra z Chmielnej

Interwencje
- Reklama -

Orkiestra z Chmielnej to warszawski zespół muzyczny, którego historia sięga 1928 roku. Powstała z inicjatywy braci Władysława i Eugeniusza Jaworskich, utalentowanych muzyków i wokalistów. W pierwszych latach swojej działalności grupa liczyła kilkunastu członków i koncertowała na różnych obszarach stolicy, m.in. na Pradze, Saskiej Kępie i Mokotowie. Jednak to właśnie występy na ulicy Chmielnej przyniosły jej nazwę i największą rozpoznawalność.

Podczas II wojny światowej Orkiestra wspierała społeczeństwo poprzez muzykę, wykonując utwory dodające otuchy i motywujące do walki. Po wojnie część muzyków powróciła na warszawskie ulice, wznowiła działalność artystyczną i organizowała koncerty, podczas których zbierano fundusze na odbudowę zniszczonej stolicy. Popularność zespołu wzrosła dzięki audycjom radiowym i telewizyjnym, takim jak „Szał na Gnojnej” czy „Bal na Gnojnej”. Grupa ma na swoim koncie wiele nagranych płyt, a ich muzyka na stałe wpisała się w historię warszawskiego folkloru.

Orkiestra z Chmielnej stała się symbolem miejskiej muzyki podwórkowej, nawiązującej do dawnych tradycji ulicznych występów. Dźwięki akordeonu, skrzypiec, banjo i bębenków w połączeniu z wesołymi tekstami przyciągały przechodniów i turystów, nadając miastu niepowtarzalny charakter.

W skład zespołu wchodzili m.in.: Eugeniusz i Władysław Jaworscy, Gliwiński, Zdzisław Siemaszko, Ryszard Klimczewski, Tadeusz Fabisiak, Kazimierz i Marian Żbikowscy, Apoloniusz Piętkowski, Jan Wiśniewski, Maciej Klociński, Witold Jastrzębski, Piotr Kubacki, Sebastian Jastrzębski, Bernard Adam, Henryk Duda, Janusz Mulewicz, Ryszard Szymański, Tadeusz Ampt, Zbigniew Tokarski, Edward Żubiński, Marek Słomiński, Zdzisław Moskalski, Paweł Harasim, Andrzej Grochala, Jerzy Jastrzębski, Bogusław Nocoń, Zdzisław Pater, Jan Sielski, Kamil Jastrzębski, Benjamin Ben Marhula, Adam Anusiewicz, Tadeusz Pytel, Sylwester Kozyra, Jerzy Szczepański, Zbigniew Kaszewiak, Józef Rytkowski, Irenusz Kozłowski, „Franek Kiepura”, Mariusz Kubicki i wielu innych.

Orkiestra występowała nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Koncertowała m.in. w Niemczech, Francji oraz ośrodkach polonijnych w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

„Zasłużony dla Warszawy” to prestiżowe wyróżnienie otrzymane z rąk prezydenta miasta w 2001 roku.

Dzięki autentyczności i unikalnemu stylowi Orkiestra z Chmielnej zdobyła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Dziś jej tradycje są kontynuowane, a muzyka wciąż budzi nostalgię i przypomina o barwnej historii warszawskich ulic.

Nie przegap najważniejszych wiadomości!

Obserwuj Miejskiego Reportera na Google News

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły