Od Powiśla po Pragę: zabytkowe transformatory „kioskowe” w Warszawie

Interwencje
- Reklama -

Zabytkowe transformatory w Warszawie. Historia i funkcja stacji transformatorowych typu „kiosk”

Pierwsze kioskowe stacje transformatorowe w Warszawie zaczęto instalować w 1903 roku, równocześnie z uruchomieniem Elektrowni Miejskiej na Powiślu. Ich zadaniem było przekształcanie napięcia średniego (5 kV) na niskie (220 V), dostosowane do potrzeb odbiorców końcowych. Charakterystyczne metalowe obudowy w kształcie walca były nie tylko funkcjonalne, ale także wpisywały się w miejski krajobraz.

Fot. Miejski Reporter

Lokalizacje i znaczenie w stolicy

Do 1925 roku w Warszawie zainstalowano około 300 naziemnych stacji transformatorowych typu „kiosk”. Po tej dacie preferowano lokalizowanie stacji podziemnych, aby nie zaburzać estetyki miejskiej przestrzeni. Niemniej jednak, niektóre z tych historycznych obiektów przetrwały do dziś, świadcząc o początkach elektryfikacji miasta.

Przykładowe lokalizacje zachowanych stacji to:

Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter
  • Róg ulic 11 Listopada i Konopackiej: Stacja transformatorowa w formie stalowego walca, zainstalowana w 1903 roku. Funkcjonowała do 1977 roku. W późniejszych latach została zdemontowana, jednak w 2024 roku powróciła na swoje miejsce po przeprowadzonej konserwacji, którą zleciło m.st. Warszawa.
  • Ulica Freta 13/15: Kiosk transformatorowy z początków XX wieku, wpisany do rejestru zabytków w 2019 roku ze względu na swoje wartości historyczne i naukowe.
  • Powiśle, okolice Wybrzeża Kościuszkowskiego 41: Stacja transformatorowa będąca częścią pierwotnej sieci energetycznej miasta, zachowana jako świadectwo dawnej infrastruktury.
Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter
Fot. Miejski Reporter

Wycofanie z eksploatacji

Sieć średniego napięcia 5 kV, obsługiwana przez te stacje, była stopniowo wycofywana z użytku w drugiej połowie XX wieku. Ostatecznie, w 1997 roku zakończono eksploatację tej sieci w Warszawie, a większość stacji transformatorowych typu „kiosk” została zdemontowana lub przekształcona. Obecnie istniejące obiekty pełnią funkcje historyczne i edukacyjne, przypominając o początkach elektryfikacji stolicy.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły