W niedzielę 26.01 około godziny 23 policjanci otrzymali zgłoszenie od pracownika kolei o podejrzeniu, że dyżurna ruchu może znajdować się pod wpływem alkoholu na stacji PKP Wieliszew (pow. legionowski).
Na miejscu interweniował patrol z powiatu legionowskiego, który potwierdził zgłoszenie. Jak się okazało 57-letnia kobieta była nietrzeźwa, a badanie alkomatem wykazało około 0,5 promila alkoholu.
Kobieta usłyszała już zarzuty z Art. 180 KK oraz Art. 160 KK. Grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności.
Art. 180. [Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych]
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, pełni czynności związane bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Art. 160. [Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo]
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Teraz kobieta za swoje zachowanie odpowie przed sądem.
Z naszych ustaleń wynika, że kobieta wdała się w dyskusję (kłótnię) z jednym z pracowników kolei, wtedy ten miał wyczuć woń alkoholu i powiadomić policję.
Dyżurny ruchu – wykwalifikowany pracownik kolei, którego głównym obowiązkiem jest prowadzenie ruchu na stacji i przyległych szlakach.
Pozostałe zadania dyżurnego ruchu to:
- obsługa urządzeń na posterunku ruchu;
- przygotowanie drogi przebiegu pociągu;
- powiadamianie dróżników na przejazdach kolejowo-drogowych o odjeździe pociągów;
- wydawanie ostrzeżeń i rozkazów pisemnych;
- obserwacja wjazdów, wyjazdów i przejazdów pociągów;
- podawanie sygnałów;
- organizacja pracy manewrowej na stacji;
- nadzór nad innymi pracownikami.
Kierujący prowadzeniem ruchu na stacji dyżurny ruchu, tzw. dysponujący, może mieć przydzielonych do pomocy dodatkowych pracowników, wśród nich: dyżurnego ruchu pomocniczego, dyżurnego ruchu manewrowego i dyżurnego ruchu peronowego.
Miejscem pracy dyżurnego ruchu zazwyczaj jest nastawnia.