W wakacje ruch na ulicach jest mniejszy. To dobra pora na duże remonty. Listę wakacyjnych prac otwiera węzeł Kino Femina – czyli skrzyżowanie Alei „Solidarności” z Aleją Jana Pawła II. Roboty w tym miejscu rozpoczną się w poniedziałek, 29 czerwca.
Na skrzyżowaniu Alei „Solidarności” z Aleją Jana Pawła II tramwajarze wymienią szyny, rozjazdy i zwrotnice. Wyremontują też przystanki i ułożą nowy asfalt na przejazdach przez tory.
Jakie zmiany dla kierowców?
Remont torowiska rozpocznie się w poniedziałek, 29 czerwca, około godziny 0:15. Jak będą jeździli kierowcy?
- Tramwajarze wygrodzą środek skrzyżowania Alei „Solidarności” z Aleją Jana Pawła II;
- kierowcy nie przejadą na skrzyżowaniu przez tory tramwajowe, ze wszystkich stron na skrzyżowaniu skręcą z dwóch pasów w prawo;
- na drugą stronę torów kierowcy przejadą tymczasowymi zawrotkami wyznaczonymi: przy kościele Narodzenia NMP, przed ulicą Nowolipie, przy sklepie spożywczym i przed ulicą Ogrodową;
- przy zawrotkach w Alei „Solidarności”, w obu kierunkach, będą dwa pasy do zawracania i jeden do jazdy prosto;
- przy zawrotkach w Alei Jana Pawła II z jednego pasa kierowcy pojadą prosto, z drugiego będą mogli jechać prosto lub zawrócić, a z trzeciego tylko zawrócą.

Przerwę w kursowaniu składów tramwajarze wykorzystają także do remontu torów pomiędzy Okopową i Żelazną. Jakie tu będą zmiany dla kierowców?
- Od Okopowej do Żelaznej będą zamknięte lewe pasy obu jezdni Alei „Solidarności”;
- kierowcy pojadą w obu kierunkach dwoma pasami.
Jak ominąć utrudnienia?
Na głównych trasach z Woli, Żoliborza, Pragi-Północ i Mokotowa staną tablice informacyjne zalecające objazd:
- z Woli znaki będą kierowały Okopową do Słomińskiego lub Towarową do Prostej i Alej Jerozolimskich;
- z Żoliborza utrudnienia będzie można ominąć Słomińskiego i Wisłostradą lub ulicami Stawki, Andersa i Marszałkowską;
- z Pragi-Północ będzie można pojechać Wisłostradą do Sanguszki i dalej Konwiktorską, Marymoncką i Stawki lub na Placu Bankowym skręcić w Andersa i przez Muranowską do Stawki. Można też pojechać Wisłostradą lub Marszałkowską do Alej Jerozolimskich;
- jadącym z Mokotowa Aleją Niepodległości tablice wskażą drogę Trasą Łazienkowską, a przy Alejach Jerozolimskich do Wisłostrady lub Towarowej i Okopowej. Z kolei z Ronda ONZ można pojechać Prostą do Okopowej lub Świętokrzyską do Marszałkowskiej.
Przejścia dla pieszych trochę dalej
Utrudnienia czekają także pieszych. Zamknięte będą pasy po wszystkich stronach skrzyżowania Alej „Solidarności” i Jana Pawła II. Przez Aleję Jana Pawła II piesi przejdą pasami przy Ogrodowej i tymczasową zebrą przed ulicą Nowolipie. Z kolei tymczasowe przejścia przez Aleję „Solidarności” będą przy kościele i sądach.

Jak będą jeździły tramwaje?
Prace zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym, od 29 czerwca do początku sierpnia, tramwaje nie będą jeździły Aleją „Solidarności” od Kercelaka do Feminy oraz Aleją Jana Pawła II od Stawki do Feminy. Utrzymany będzie przejazd przez skrzyżowanie pomiędzy Placem Bankowym i Rondem ONZ. Tramwaje w obu kierunkach będą zatrzymywały się na tymczasowych przystankach w Alei „Solidarności” – przy kościele Narodzenia NMP.
Z zajezdni nie wyjadą tramwaje linii: 13, 19, 23, 33 i 77, a trasy linii: 16, 17, 18, 20 i 26 będą zmienione:
- linia 16 będzie dojeżdżała do Metra Młociny;
- linia 17 dojedzie tylko do pętli Tarchomin Kościelny;
- linia 18 z Placu Bankowego pojedzie Aleją „Solidarności” na Pragę, a następnie Targową, Ratuszową i Jagiellońską wróci do stałej trasy;
- linia 20 będzie kursowała ulicami: Okopową, Słomińskiego, przez Most Gdański i Starzyńskiego;
- linia 26 ominie zamknięty odcinek Alei „Solidarności” ulicami Skierniewicką, Kasprzaka, Prostą i Aleją Jana Pawła II;
Uruchomione zostaną tramwajowe linie uzupełniające: 63, 73 i 76.
- Linie 63 i 73 będą jeździły z pętli P+R Al. Krakowska Aleją Krakowską i ulicą Grójecką, na Placu Narutowicza skręcą w Filtrową i dalej pojadą Krzywickiego, Nowowiejską, Aleją Niepodległości, Chałubińskiego, Aleją Jana Pawła II i Aleją „Solidarności”, skąd 63 pojedzie na Kawęczyńską, a 73 – na Czynszową;
- linia 76 będzie kursowała między Miasteczkiem Wilanów a Nowym Bemowem przez centrum, ulicami: Puławską, Marszałkowską, Andersa, Stawki i Aleją Jana Pawła II.
Na trasy wyjadą autobusy zastępcze Z26 i Z33. Z26 będą kursowały między Placem Bankowym a Zajezdnią Wola, a Z33 – między Dworcem Centralnym a Rondem Zgrupowania AK „Radosław”.
Kiedy drugi etap?
Drugi etap rozpocznie się 3 sierpnia. Ruch tramwajowy zostanie odwrócony – tramwaje nie będą kursowały Aleją Jana Pawła II od Ronda ONZ do Feminy i Aleją „Solidarności” od Feminy do Placu Bankowego. Ponownie będą zaś dojeżdżały Aleją „Solidarności” od strony Kercelaka i Aleją Jana Pawła II od strony Stawki. Wszystkie prace torowe potrwają do końca sierpnia.
(Infoulice)


