Syrena ma 80 lat i wiele powodów do świętowania

Bocian
Bocian
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

Teatr Syrena w 2025 roku obchodzi swój okrągły jubileusz. Scena przy Litewskiej 3 to miejsce, gdzie przez lata tworzyli i występowali znakomici artyści i artystki. Dziś Syrena jest nowoczesnym teatrem muzycznym, który prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną.

Syrena – z Łodzi do Warszawy

Teatr Syrena zainaugurował swoją działalność w lipcu 1945 roku w Łodzi, skąd po trzech latach przeniósł się do Warszawy, do obecnej siedziby przy ul. Litewskiej 3. Od dnia powstania kontynuował wspaniałe tradycje warszawskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Przez lata Syrena była teatrem wielkich gwiazd, zapisała się też w historii jako szczególnie związana z Warszawą.

W skład pierwszego zespołu weszła grupa legendarnych aktorów wywodzących się z przedwojennych kabaretów warszawskich: Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska. Dołączyli do nich później: Loda Halama, Helena Grossówna, Kazimierz Krukowski.

„Syrena wychowała kolejne aktorskie pokolenia, które twórczo kontynuowały tradycje poprzedników. Alina Janowska i Kazimierz Rudzki występowali jeszcze w łódzkiej siedzibie, a z teatrem związali się na długie lata. Wielkimi damami sceny przy Litewskiej nazywano Irenę Kwiatkowską i Hankę Bielicką. Zofia Czerwińska, Barbara Krafftówna, Teresa Lipowska, Lidia Korsakówna, Krystyna Sienkiewicz, Kazimierz Brusikiewicz, Roman Kłosowski, Tadeusz Pluciński i wielu, wielu innych – to dzięki nim Syrena przez dziesięciolecia należała do najpopularniejszych warszawskich teatrów. W późniejszym okresie sztafetę po tych mistrzach kontynuowali m.in. Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz, Wojciech Malajkat, Piotr Polk, Zbigniew Zamachowski, Jacek Bończyk, Jan i Marian Kociniak, Tomasz Sapryk i Piotr Szwedes. „Gwiazdozbiór” Syreny należy do najbardziej imponujących spośród warszawskich scen” – czytamy na stronie Teatru Syrena.

Fot. UM Warszawa

Jubileusz – teraźniejszość i przyszłość

Obchody okrągłego jubileuszu poświęcone będą współczesności i ludziom, którzy na co dzień tworzą Syrenę.

Z tej okazji wydany został specjalny kalendarz jubileuszowy na 2025 rok „W 80 lat dookoła Syreny)” ze zdjęciami ze spektakli i od kulis, opowieściami o historii i życiu codziennym teatru.

W foyer przy Litewskiej ogladać można wybrane zdjęcia Krzysztofa Bielińskiego z cyklu „Teatr Syrena od kulis”.

Polecamy także specjalny spacer wirtualny po teatralnych zakamarkach. Zobaczyć z nim można miejsca na co dzień niedostępne, w których dzieje się magia i powstaje teatr. Są tam ludzie Syreny, bez których nie odbyłby się żaden spektakl. Wirtualny spacer od kulis to ponad 50 punktów z galeriami zdjęć, filmami, rozmowami i dźwiękami oraz tekstowymi hasłami z historii Syreny.

A jeśli chodzi o przyszłość teatru – to już 22 lutego w repertuarze pojawi się nowy spektakl. „Na prochach” to inspirowana faktami opowieść o rodzinnej firmie farmaceutycznej, która wywołała w USA gigantyczną epidemię uzależnień.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły