Ulewny front uderzy w Mazowsze. Trzy dni nawalnych opadów

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje

Warszawa i całe Mazowsze staną w obliczu nawalnych opadów z sumą do 140 mm oraz burz z porywami wiatru do 70 km/h w dniach 8-10 lipca. IMGW i RCB ostrzegają przed podtopieniami i apelują o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb.

Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że od wtorku 8 lipca do czwartku 10 lipca aktywny niż przemieszczający się nad centrum kraju sprowadzi nad Mazowsze długotrwałe, miejscami nawalne opady deszczu oraz burze z porywistym wiatrem. Największe natężenie zjawisk spodziewane jest w Warszawie i w powiatach zachodniej oraz południowej części województwa, które znajdą się w bezpośrednim zasięgu wspomnianego układu barycznego.

Sytuacja syoptyczna

Niż podąża szlakiem Vb, transportując znad Morza Śródziemnego wyjątkowo wilgotne i ciepłe masy powietrza, co sprzyja rozwojowi wielogodzinnych stref opadowych i konwekcji. Jego ośrodek przemieszcza się przez północne Włochy (Nizinę Padańską), Węgry i Słowację, a następnie wkracza na pogranicze polsko-ukraińskie oraz polsko-białoruskie, kraje nadbałtyckie, by zakończyć swój żywot najczęściej w okolicy Jeziora Ładoga.

Tory niżów nad Europą według W. Van Bebbera

Modele IMGW oraz europejskie prognozy numeryczne zgodnie akcentują utrzymywanie się ośrodka niskiego ciśnienia nad wschodnią Polską do czwartkowego wieczoru, a to oznacza ciągłe dosychanie frontu deszczowego nad Mazowszem.

Ostrzeżenia IMGW dla Mazowsza

IMGW wydał czerwony, trzeci stopień ostrzeżenia dla dziewięciu powiatów – białobrzeskiego, gostynińskiego, grodziskiego, grójeckiego, płockiego i miasta Płock, przysuskiego, sochaczewskiego oraz żyrardowskiego – prognozując tam sumy opadów od 80 do 140 mm, lokalnie więcej. Pozostałe trzydzieści trzy powiaty województwa, w tym cała aglomeracja warszawska, objęto pomarańczowym alertem drugiego stopnia; tu spodziewane sumy deszczu wynoszą 60–90 mm, miejscami do 130 mm, a burzom mogą towarzyszyć porywy wiatru do 70 km/h. Dodatkowe żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia przed popołudniowymi burzami obowiązują we wtorek w części północnych i wschodnich powiatów Mazowsza.

Alerty RCB

We wtorkowy poranek mieszkańcy Mazowsza otrzymali alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o treści: „Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe”. Komunikat podkreśla ryzyko lokalnych powodzi błyskawicznych, utrudnień komunikacyjnych oraz przerw w dostawach prądu.

Możliwe skutki w Warszawie i okolicach

W samej stolicy sumy opadów mogą osiągnąć 60–90 mm, a w rejonach o intensywniejszych rdzeniach konwekcyjnych nawet około 130 mm, co grozi przeciążeniem kanalizacji burzowej i zalaniem niżej położonych ulic, zwłaszcza wzdłuż Wisłostrady, na Powiślu, w rejonie Jeziorka Kamionkowskiego oraz np. Potoku Służewieckiego. Powiaty grodziski, sochaczewski i grójecki, gdzie prognozowane są najwyższe sumy deszczu, muszą liczyć się z nagłymi przyborami lokalnych rzek i okresowym zalaniem dróg wojewódzkich.

Zalecenia służb

RCB i IMGW apelują o bieżące śledzenie komunikatów, unikanie parkowania samochodów pod drzewami, zabezpieczenie piwnic oraz przygotowanie podstawowego zestawu awaryjnego, obejmującego latarkę, power-bank i zapas wody. Mieszkańcy terenów zagrożonych podtopieniami powinni zawczasu zaopatrzyć się w worki z piaskiem i nie podchodzić do wezbranych cieków wodnych.

W związku z sytuacją meteorologiczną w stan podwyższonej gotowości zostały postawione Wojska Obrony Terytorialnej.

WOT

Sytuacja w innych regionach

Pas intensywnych opadów rozciągnie się od Małopolski po Warmię, jednak to Mazowsze wraz z Łódzkiem i Kujawami pozostanie w rdzeniu niżu; poza tym obszarem suma deszczu spadnie przeważnie do 40–60 mm, a alerty utrzymają stopień pierwszy lub drugi.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

Podobne artykuły