Dziś, 17 lipca na terenie warszawskiej Cytadeli odbyły się obchody Dnia Policjanta zorganizowane przez Komendę Stołeczną Policji. Na miejsce przybyli najważniejsi funkcjonariusze warszawskiej policji, na czele ze Komendantem Stołecznej Policji, jego zastępcami, komendantami podległych powiatów.
Spotkanie zaszczycili liczni przedstawiciele okolicznych samorządów, instytucji wspierających Policję, Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Urząd Miasta Warszawy, Prokuraturę Regionalną w Warszawie, Polską Grupę Energetyczną, Straż Graniczną, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz inne jednostki samorządowe.
Przemówienie Komendanta Stołecznego Policji
Komendant Stołeczny Policji, insp. Dariusz Walichnowski, w swoim przemówieniu, podkreślił znaczenie współpracy między policją a społeczeństwem, nazywając to “koalicją na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa”.





Podczas uroczystości zwrócił szczególną uwagę na rolę kobiet w policji, podkreślając ich profesjonalizm i zaangażowanie. Z okazji setnej rocznicy powstania policji kobiecej, mówca wprowadził specjalne wyróżnienie – w tym roku wszystkie nagrody przyznane przez wybraną kapitułę, zostały przyznane funkcjonariuszkom. Co istotne, kandydatki do wyróżnień zostały wybrane nie tylko przez przełożonych, ale również przez samych policjantów, co ma na celu budowanie autorytetu wewnątrz formacji.
Komendant zapowiedział również, że w przyszłym roku to wyróżnione w tym roku funkcjonariuszki będą stanowiły kapitułę wybierającą najlepszych funkcjonariuszy w garnizonie stołecznym. Podkreślił, że oddaje część swoich kompetencji w ręce tych, którzy mają budować atmosferę w policji i inspirować następców.

Na zakończenie przemówienia insp. Walichnowski, złożył gratulacje wszystkim odznaczonym, wyróżnionym oraz mianowanym na wyższe stopnie służbowe, a także podziękował rodzinom policjantów za wsparcie, jakiego udzielają funkcjonariuszom na co dzień.
100 lat kobiet w Policji
Sto lat po tym, jak 26 lutego 1929 roku minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzenie policji kobiecej obchodzimy okrągłą rocznicę obecności kobiet w policji.
Z okazji tej wyjątkowej rocznicy, kapituła powołana przez komendanta stołecznego policji, inspektora Dariusza Walichnowskiego, wybrała najlepsze policjantki i pracownice policji, które zostały wyróżnione nagrodą motywacyjną za postawę pełną odpowiedzialności, profesjonalizmu i oddania oraz dbałości o najwyższą jakość wykonywania obowiązków służbowych.
Wyróżnione zostały policjantki i pracownice cywilne z różnych jednostek i wydziałów, docenione za wyjątkowy wkład w realizację zadań w swoich obszarach specjalizacji, od ruchu drogowego, przez walkę z przestępczością samochodową, koordynację działań pościgowych, służbę prewencyjną, zwalczanie przestępczości gospodarczej i korupcji, rozwój techniki kryminalistycznej, po zapewnienie sprawnego funkcjonowania pionu kadrowego i obsługi finansowej Komendy Stołecznej Policji.


Wyróżnieni medalem “Za Zasługi dla Policji”
Kilkanaście osób, głównie związanych ze służbą cywilną zostało odznaczonych medalem “Za Zasługi dla Policji”. Wśród nich byli policjanci reprezentujący Komendę Stołeczną Policji, Urząd Miasta Warszawy, Prokuraturę Regionalną w Warszawie, Polską Grupę Energetyczną, Straż Graniczną, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz inne jednostki samorządowe.
Wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Wiesława Szczepańskiego
Następnie, Wiesław Szczepański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, najpierw odczytał list od Ministra Tomasza Siemoniaka, a następnie wygłosił własne przemówienie.
W liście od Ministra Siemoniaka podkreślono wyjątkowość stulecia powstania Policji jako formacji stojącej na straży bezpieczeństwa obywateli. Minister wyraził uznanie dla codziennej służby funkcjonariuszy, ich poświęcenia i oddania. Zaznaczył, że współczesna Policja to nie tylko nowoczesna formacja, ale przede wszystkim zespół zaangażowanych ludzi, niosących pomoc i ochronę obywatelom. Złożył gratulacje awansowanym i odznaczonym funkcjonariuszom oraz życzył wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym zdrowia, sił i pomyślności.
Konkrety dla funkcjonariuszy
Następnie Wiesław Szczepański w swoim wystąpieniu przedstawił konkretne działania ministerstwa mające na celu poprawę warunków służby funkcjonariuszy. Poinformował o znaczącym wzroście budżetu – o 40% większym w 2025 roku w porównaniu do 2023, z planami dalszego zwiększenia w kolejnym roku. Zapowiedział wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy pracujących w Warszawie, z wyrównaniem od 1 lipca.
Sekretarz Stanu omówił również program modernizacyjny Służb Mundurowych o wartości 13 miliardów złotych, z czego 10 miliardów ma być przeznaczone na wyposażenie i remonty. Wspomniał o planach wsparcia dla pracowników cywilnych oraz o pracach nad kartą mundurową i kartą rodziny mundurowej, które mają poprawić warunki służby oraz rodzin funkcjonariuszy. Poinformował o wprowadzeniu klas mundurowych z wsparciem finansowym ministerstwa, co ma stanowić potencjalne zaplecze kadrowe dla Policji.
Szczepański z zadowoleniem odnotował odwrócenie trendu odchodzenia funkcjonariuszy ze służby – do 7 lipca 2024 roku do Policji wstąpiło ponad 3600 nowych funkcjonariuszy, co spowodowało spadek liczby wakatów do 11%. Podziękował policjantom za ich służbę, która jest coraz lepiej oceniana przez społeczeństwo, oraz za ich zaangażowanie w różnych sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia czy pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zapewnił również o wsparciu dla rodzin funkcjonariuszy, którzy zginęli podczas służby.
Na zakończenie złożył gratulacje wyróżnionym i odznaczonym, wyrażając nadzieję, że w przyszłym roku grono najlepszych funkcjonariuszek i pracowników cywilnych będzie jeszcze szersze.
Awanse i wyróżnienia dla stołecznych policjantów
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, reprezentowany przez Sekretarza Stanu Czesława Mroczka, odznaczył 23 osoby Medalem za Zasługi dla Policji na podstawie ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o ustanowieniu medalu za zasługi dla policji oraz medalu im. podkomisarza policji Andrzeja Struja.
Ponadto, Minister przyznał odznaki “Zasłużony Policjant” w trzech kategoriach: złotą odznakę otrzymało 14 funkcjonariuszy, srebrną odznakę – 23 funkcjonariuszy, a brązową odznakę – 91 funkcjonariuszy. Decyzje te zostały podjęte na podstawie artykułu 87 ust. 1.3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1999 roku o Policji, w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć służbowych.
Komendant Główny Policji, nadinspektor Marek Boroń, wydał rozkazy personalne o awansach na wyższe stopnie policyjne dla 56 policjantów w korpusie oficerów starszych policji.
Komendant Stołeczny Policji, inspektor Dariusz Walichnowski, mianował na wyższe stopnie policyjne: 166 policjantów w korpusie oficerów młodszych policji, 963 policjantów w korpusie aspirantów policji oraz 134 policjantów w korpusie podoficerów i szeregowych Policji.
Na koniec zgromadzeni goście zostali zaproszeni do wysłuchania orkiestry reprezentacyjnej policji, która zaprezentowała kilka utworów muzycznych związanych z formacją. Ten prezentowany powyżej, znają chyba wszyscy.