W ostatnich latach w Warszawie, pomimo wysokiej liczby zdarzeń drogowych- wypadków i kolizji, można zaobserwować wyraźny spadek liczby osób zabitych w tych zdarzeniach. W 2024 roku, który właśnie się zakończył, odnotowano najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych w tendencji spadkowej od 41 (!!!) lat. Taki wynik stanowi pozytywny sygnał, że podjęte działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach przynoszą efekty.
Liczba ofiar wypadków drogowych w Warszawie w latach 2020-2024
Analizując dane dotyczące liczby osób zabitych w wypadkach drogowych w Warszawie, można zauważyć tendencję spadkową:
- 2020 rok: 44 osoby
- 2021 rok: 42 osoby
- 2022 rok: 33 osoby
- 2023 rok: 29 osób
- 2024 rok: 25 osób (najmniej ofiar śmiertelnych od 2020 roku)
Pomimo licznych kolizji i wypadków, w których ucierpiały osoby, liczba ofiar śmiertelnych systematycznie maleje. Jest to m.in. efekt codziennej służby oraz działań policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Choć każdy wypadek śmiertelny jest tragedią, tendencja spadkowa liczby ofiar w porównaniu z wcześniejszymi latami jest pozytywnym sygnałem, że prowadzone działania przynoszą oczekiwane efekty. „Nie zamierzamy poprzestać na osiągniętych wynikach” – pisze warszawska Policja. „Wręcz przeciwnie – intensyfikacja działań prewencyjnych, kontrolnych oraz edukacyjnych, ma na celu dalsze zmniejszanie liczby ofiar śmiertelnych oraz poprawę bezpieczeństwa na warszawskich drogach.”
Bilans ofiar z ostatniego roku, który jest przedstawiony może jednak wzrosnąć, ze względu na krytyczny stan niektórych osób poszkodowanych w wypadkach.
Śmiertelne wypadki w Warszawie:
Najtragiczniejszy wypadek odnotowaliśmy 3 maja na ulicy Vogla w Wilanowie, gdzie kierujący BMW wjechał w drzewo. W wyniku zdarzenia na miejscu zginęły trzy osoby (kierowca oraz dwóch pasażerów).
Do kolejnego tragicznego wypadku doszło 28 kwietnia na ulicy Płochocińskiej na Białołęce, gdzie czołowo zderzyły się dwa pojazdy osobowe. Dwie osoby zginęły (Kierowca oraz pasażerka).
Teraz kolejności chronologicznej wymienimy Wam pozostałe zdarzenia od stycznia do grudnia na terenie Warszawy (poza wymienionymi wyżej):
19 stycznia piesza została potrącona przez tramwaj na ulicy Gen. W. Andersa w Śródmieściu. Piesza zmarła w szpitalu.
26 stycznia na ulicy Warszawskiej w Ursusie na osiedlowej uliczce śmieciarka potrąciła starszą kobietę. Piesza zginęła na miejscu.
9 lutego na ulicy Służby Polsce na Ursynowie doszło do potrącenia starszej kobiety przez NN pojazd. Piesza zginęła na miejscu.
9 lutego w Al. Jerozolimskich przy Rotundzie w Śródmieściu starsza kobieta została potrącona przez tramwaj. Piesza zginęła na miejscu.
16 lutego na ulicy Szklanych Domów na Pradze-Południe śmieciarka potrąciła na osiedlowej uliczce starszą kobietę. Piesza zmarła w szpitalu.
14 marca na Rondzie Schumana skrzyżowanie Racławickiej z Wołoską na Mokotowie doszło do potrącenia 17-latka przez tramwaj. Pieszy zmarł w szpitalu.
11 lipca w al. Solidarności w Śródmieściu kierujący toyotą uderzył w słup tramwajowy. Pasażerka zginęła na miejscu.
23 lipca na ulicy Jana Pawła II z Cieplarnianą w Wesołej kierujący ciężarówką potrącił 9-latkę jadącą z mamą na rowerach. 9-letnia rowerzystka zmarła w szpitalu.
11 sierpnia na ulicy Białołęckiej na Białołęce doszło do potrącenia mężczyzny przez osobową kię. Pieszy zmarł w szpitalu.
15 września w Al. Jerozolimskich na wysokości Placu Starynkiewicza na Ochocie tramwaj potrącił mężczyznę. Pieszy zmarł w szpitalu.
W sumie (stan na 3 stycznia 2025) zginęło 14 pieszych, 5 kierujących autami, 5 pasażerów aut, 1 rowerzystka.
Pierwszy raz od wielu lat w stolicy nie zginął żaden motocyklista, w porównaniu z 2023 rokiem było to aż 6 motocyklistów. W 2024 roku nastąpił jednak wzrost ofiar śmiertelnych wśród pieszych aż o 3 osoby (2023 było to 11 osób). Zginęło mniej kierujących o 3, zginęło więcej pasażerów aut wzrost o 2. Rowerzyści bez zmian.
Przypominamy, że te dane jeszcze mogą się zmienić w szpitalach w stanie krytycznym przebywa jeszcze kilku pieszych z wypadków m.in. z Ursusa, Ochoty i Bielan. Statystyki przygotowane przez Miejskiego Reportera na podstawie danych zbieranych przez cały rok.
Podsumowanie z podziałem na dzielnice według ilości ofiar śmiertelnych:
- Mokotów – pięć osób
- Śródmieście – pięć osób
- Wilanów – Trzy osoby
- Białołęka – Trzy osoby
- Targówek – dwie osoby
- Bemowo – dwie osoby
- Ursynów – jedna osoba
- Ursus – jedna osoba
- Wesoła – jedna osoba
- Praga-Południe – jedna osoba
- Ochota – jedna osoba
Statystyki z całego garnizonu stołecznego (powiatów ościennych) to około 90 ofiar śmiertelnych. Czekamy jeszcze na dokładne dane (statystki) z garnizonu mazowieckiego, które z naszych informacji mogą mocno wpłynąć na statystyki całego.