Poznaliśmy już pełne statystki z całego województwa mazowieckiego. W 2024 roku w województwie mazowieckim zginęło 287 osób (są to łączne statystki z garnizonu stołecznego oraz mazowieckiego). Ostatnio informowaliśmy i statystykach z garnizonu stołecznego (W samej Warszawie zginęło 25 osób, z powiatami ościennymi łącznie 87 osób).
Dziś poznaliśmy dane z garnizonu mazowieckiego
Rok 2024 był okresem intensywnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ich celem było nie tylko egzekwowanie przepisów, ale także edukacja i budowanie odpowiedzialnych postaw wśród uczestników ruchu. Nieznacznie zmniejszyła się ilość wypadków, osób zabitych oraz rannych na drogach garnizonu mazowieckiego.
Ze wstępnych danych wynika, że w 2024 roku na drogach garnizonu mazowieckiego śmierć poniosło 200 osób ( 204 osoby w 2023 roku).
W 2024 r. na drogach mazowieckiego garnizonu Policji doszło do 1736 wypadków drogowych (1742 w 2023 roku), w których 2053 osoby zostały ranne.
Policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili ponad 1 mln badań kierowców na zawartość alkoholu w organizmie. To o 12,25 % więcej przeprowadzonych badań niż w roku 2023. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 1424 nietrzeźwych kierujących, co
w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek o 1,76%.
Bardzo istotny jest także spadek liczby wypadków spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. W 2024 roku doszło do 181 takich zdarzeń,
w których zginęły 42 osoby. To spadek liczby zdarzeń o 21% oraz liczby ofiar o ponad 35%. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, kierujący pod działaniem alkoholu stanowili 10,4%.
Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Do takich osób zaliczają się też kierujący przekraczający prędkość.
W 2024 roku za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym policjanci zatrzymali 1424 kierujących. To spadek o 1,7% w porównaniu do roku poprzedniego.
W 306 wypadkach z udziałem pieszych zginęło 55 osób (wzrost ilości ofiar śmiertelnych o 7,8%.).
W 2024 roku policjanci zatrzymali:
- 1230 osób, które naruszyły sądowy zakaz prowadzenia pojazdów (czyn z art. 244 kk),
- 405 osób nie stosujących się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania (czyn z art.180a kk),
- 17 kierowców, którzy kierowali pojazdem mimo aktywnego 3-mięsięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o wartość większą niż 50km/h na obszarze zabudowanym oraz 1 kierowcę w okresie obowiązywania wydłużonego do 6 miesięcy okresu zatrzymania prawa jazdy. Suma tych przestępstw i wykroczeń to 1653 przypadki, co oznacza że średnio dziennie policjanci zatrzymują od 4 do 5 kierowców, którzy nie powinni prowadzić pojazdów z uwagi na orzeczone zakazy sądowe lub wydane decyzje sądu.
623 (stan etatowy na dzień 01.01.2025r.) policjantów ruchu drogowego w 2024r. przeprowadziło 395012kontroli drogowych, w ramach których zwrócono szczególną uwagę na prędkość, stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa. Wystawiono 192183 mandatów za wykroczenia drogowe, takie jak przekroczenie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy korzystanie z telefonu w trakcie jazdy. Wylegitymowano 405044 uczestników ruchu drogowego.
Policjanci ruchu drogowego w 2024 roku prowadzili szereg działań prewencyjno-kontrolnych mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach wynikających
z harmonogramu KGP m.in. Prędkość, Bezpieczny weekend, Koncepcja funkcjonowania patroli zmotoryzowanych na wyznaczonych odcinkach autostrad, Bezpieczna Droga do Szkoły, Bezpieczne Wakacje 2024, Bezpieczne Ferie, Truck&Bus, Znicz, Trendline oraz
z harmonogramu KWP zs. w Radomiu tj. Bezpieczna prędkość, Motocykl – dni weekendowe (piątek, sobota, niedziela), przy sprzyjających warunkach atmosferycznych kontrole posiadanych uprawnień do kierowania, od 07.03.2024 r. (34 trzydniowe weekendy), Niechronieni Użytkownicy Ruchu Drogowego, Działania na przejazdach kolejowych, Kaskadowy Pomiar Prędkości Ponadpowiatowy, Przewóz Osób lokalnie, Bolt, Uber Freenow, Taxi, Trzeźwość – Lokalnie, Alkohol i Narkotyki – Lokalnie, Gimbus, Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, Prędkość.
Przez cały 2024r. na drogach garnizonu służbę pełnili wyjeżdżali policjanci grupy Speed w radiowozach wyposażonych w wideorejestratory oraz nowoczesne mierniki prędkości, którzy skontrolowali 49611 pojazdów. Ujawnili ponad 45443 wykroczeń, z czego 37292 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości, a 328 przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Mundurowi skierowali wobec 1193 sprawców wykroczeń wniosków o ukaranie do sądów. Ponadto nałożyli ponad 38524 mandatów karnych oraz zatrzymali ogółem 505 praw jazdy.
Znaczący dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest brak akceptacji przez społeczeństwo negatywnych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego. W 2024r. na skrzynkę „STOP AGRESJI DROGOWEJ”, wpłynęło 729 materiałów filmowych o ujawnionych naruszeniach przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami, dysponującymi tzw. „rejestratorami jazdy”. Skrzynka pocztowa ułatwia, a przede wszystkim usprawnia komunikację z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, realizującą zadania w zakresie czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym na terenie garnizonu mazowieckiego Policji.
W 2024 roku działania funkcjonariuszy ruchu drogowego przyniosły wymierne efekty zarówno w sferze prewencyjnej, jak i represyjnej. Kluczowym elementem w działaniach na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest nie tylko efektywny nadzór na drogach sprawowany przez Policję, ale również profilaktyka. Dzięki przeprowadzonym spotkaniom, kampaniom medialnym oraz aktywności na drogach zwiększano świadomość uczestników ruchu i ograniczono liczbę zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców oraz nieprzestrzeganie przepisów. Wdrożone inicjatywy z pewnością mają niebagatelny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach i budowaniu odpowiedzialnych postaw wśród kierowców i pieszych.
Zorganizowano i przeprowadzono 2872 spotkania z mieszkańcami, uczniami szkół oraz innymi grupami społecznymi, podczas których omówiono zasady bezpieczeństwa na drogach. Tematyka obejmowała m.in. zachowanie na przejściach dla pieszych, używanie elementów odblaskowych oraz wpływ alkoholu i środków odurzających na zdolność prowadzenia pojazdów.
Funkcjonariusze garnizonu wzięli udział w 649 wystąpieniach medialnych, w tym wywiadach dla lokalnych stacji radiowych i telewizyjnych, artykułach gdzie promowano kampanie na rzecz bezpieczeństwa drogowego, takie jak „Trzeźwe poranki” czy „Bezpieczna droga do szkoły”. Opublikowano szereg artykułów w prasie lokalnej i na stronach internetowych, które edukowały społeczeństwo w zakresie przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, że w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym.
WRD KWP zs. w Radomiu