Warszawska Noc Muzeów już w najbliższą sobotę. Mnóstwo atrakcji w całym mieście

Sowa
Sowahttp://miejskireporter.pl
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje
- Reklama -

Kilkaset atrakcji będzie do wyboru podczas zbliżającej się Nocy Muzeów w Warszawie. Ta sobotnia noc rozpocznie się już po południu – przygotowano atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych, by każdy mógł zobaczyć jak najwięcej. Zazwyczaj olbrzymim zainteresowaniem cieszy się oferta związana z transportem miejskim, ale kolejki ustawiają się też pod znanymi muzeami. Miasto zachęca jednak do wybrania się na wydarzenia niecodzienne, przygotowane specjalnie na ten wieczór.

W nocy z 17 na 18 maja otwartych będzie ponad 300 instytucji, kilkadziesiąt po raz pierwszy – m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury czy Muzeum SGGW. Podobnie, jak w latach poprzednich, będzie można odwiedzać nie tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te na co dzień niedostępne jak siedziby archiwów, ministerstw czy sądów.

Szczegółowe informacje o poszczególnych wydarzeniach znajdziecie na stronie poświęconej Nocy Muzeów.

Warto pamiętać, że w Noc Muzeów kursowanie metra, tramwajów i autobusów będzie wydłużone do godz. 2:30, a niektóre będą jeździć ze zwiększoną częstotliwością.

Copyright by miasto st. Warszawa

Na specjalnym stoisku m.st. Warszawy, pod Pałacem Młodzieży, rozdawane będą bilety na zwiedzanie tarasu widokowego PKiN. Do dyspozycji odwiedzających będzie łącznie 2800 wejściówek, każda z wyznaczoną godziną – między 18:00 a 00:30. Także na tym stoisku będzie można uzyskać kompleksowe informacje o ofercie kulturalnej i organizacji specjalnych linii muzealnych przygotowanych na tę noc.

W miejskiej strefie będzie można zrobić sobie także pamiątkowe zdjęcie, przesłać je na e-maila i wydrukować w formie naklejki. Fotografie uczestników zostaną wykorzystane do stworzenia gigantycznego napisu „Noc Muzeów”, który będzie pamiątką tego wydarzenia i materiałem udostępnianym w mediach społecznościowych.

Ponadto dla najmłodszych miłośników komunikacji zaplanowano stacjonarną wystawę zabytkowych pojazdów.

Rocznice i początki

Trwają obchody 80-lecia odbudowy Warszawy, wpisuje się w nie ekspozycja Archiwum Państwowego przy ul. Krzywe Koło 7, która przybliża działalność Biura Odbudowy Stolicy i prezentuje mapy, plany oraz zdjęcia z odbudowy Warszawy. Będzie tam także kącik porad archiwalnych i spotkanie z legendarnym mieszkańcem ul. Krzywe Koło – Bazyliszkiem.

Po raz pierwszy zaprasza do siebie także Galeria Ksiuty w Środku, czyli Stowarzyszenie Podwójne Skrzydła przy ul. Środkowej 14, lok. U2. W zbiorach galerii znajduje się ponad dwieście Maryjek – figurek i kapliczek maryjnych, odzwierciedlających lokalną duchowość i tradycję podwórkową, tak charakterystyczną dla przedwojennej warszawskiej Pragi.

Warto odwiedzić także Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury przy ul. Trawiastej 29 (Wawer), gdzie będzie można zwiedzić gabinet Melchiora Wańkowicza. Ekspozycja jest próbą odtworzenia gabinetów pisarza z jego mieszkań na Mokotowie.

Jak co roku do Pałacu Staszica zaprasza Polskie Radio, tym razem jednak wyjątkowo, bo rozgłośnia obchodzi swoje 100-lecie. Będzie można odkryć bogate zbiory i dowiedzieć się, jak zmieniało się radio na przestrzeni lat. Dodatkowo w Pałacu Staszica będzie można uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Polską Akademię Nauk.

Związek Kompozytorów Polskich Oddział Warszawski przygotował koncert plenerowy w Parku Fosa pod Działobitnią Cytadeli Warszawskiej (al. Wojska Polskiego 1B). To wyjątkowe wydarzenie, które zamknie tegoroczne Warszawskie Spotkania Muzyczne. „Gadatliwość drzew“ to przestrzenna instalacja muzyczna Anny Jędrzejewskiej, która nawiązuje do komunikowania się roślin między sobą. Publiczność będzie swobodnie przechadzać się otoczona kombinacją kilkunastu głośników różnej wielkości.

Połączenie gry terenowej z pokojami zagadek w stylu escape room proponuje w Noc Muzeów Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Warszawscy stypendyści instytucji zapraszają do dołączenia do Strażników Nadziei – Foksali, czyli tajemniczych, małych stworzeń, które czuwają nad poziomem mądrości na świecie. Każdy może stać się częścią ich misji – dodać nadziei tym, którym jej brakuje i uratować świat przed chaosem, a przy okazji – dobrze się bawić, rozwiązywać zagadki i odkrywać zakamarki artystycznej kamienicy na Foksal.

Najciekawsze wydarzenia Nocy Muzeów 2025 w Warszawie

Instytucje państwowe i miejsca zazwyczaj niedostępne

  • Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (Al. Ujazdowskie 1/3): możliwość zwiedzenia gabinetu premiera, udział w warsztatach z protokołu dyplomatycznego oraz prezentacja pojazdów Służby Ochrony Państwa.
  • Belweder (ul. Belwederska 56): zwiedzanie rezydencji prezydenckiej.
  • Sejm i Senat RP (ul. Wiejska 4/6/8): możliwość zobaczenia sal obrad i innych pomieszczeń parlamentarnych.
  • Ministerstwo Sprawiedliwości (Al. Ujazdowskie 11): prezentacja zakamarków resortu oraz spotkania z pracownikami.

Muzea i galerie

  • Muzeum Narodowe w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3): specjalne oprowadzania po wystawie „Malarstwo Polskie XIX wieku” oraz dostęp do magazynów sztuki czasów wojennych.
  • Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1): nocne zwiedzanie z muzycznymi niespodziankami.
  • Muzeum Historii Polski (ul. Gwardii 1): prezentacja najnowszych wystaw i eksponatów.
  • Zamek Królewski w Warszawie (pl. Zamkowy 4): nocne zwiedzanie komnat królewskich.

Nietypowe lokalizacje i wydarzenia specjalne

  • Stacja Muzeum (ul. Towarowa 3): bezpłatne przejazdy zabytkowymi pociągami na trasie Warszawa Główna – Warszawa Zachodnia oraz fotobudka 360.
  • Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20): planetarium w nowej odsłonie oraz interaktywne wystawy.
  • Aeroklub Warszawski (ul. Księżycowa 1): pokazy lotnicze, warsztaty i wystawy związane z lotnictwem.
  • Muzeum Komputerów i Gier (Al. Niepodległości 208a): „Gamingowa Noc Muzeów” z możliwością zagrania w klasyczne gry.

Nowości w programie

Wśród 37 instytucji debiutujących w Nocy Muzeów znalazły się m.in.:

  • Muzeum SGGW: prezentacja historii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
  • Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury: możliwość zobaczenia unikalnych eksponatów literackich.
  • Ambasady Niemiec i Francji: zwiedzanie budynków ambasad oraz prezentacje kultury tych krajów.

Trasy spacerowe – propozycje

Jeśli ktoś sam nie zdecyduje się na konkretne propozycje, może skorzystać z proponowanych tras, np. wokół placu Konstytucji ze zwiedzaniem Politechniki, muzeum Życia w PRL, Biblioteki przy ul. Koszykowej, kilku galerii i Prywatnej Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

Zaplanowano także trasę po prawej stronie Wisły – od Zajezdni Stalowa aż do placu Hallera. Poza odwiedzeniem zajezdni autobusowej będzie można zajrzeć do Domu Kultury Praga w Pałacyku Konopackiego przy ul. Strzeleckiej, a tam w programie koncert muzyki bałkańskiej, sąsiedzki kolaż praskich wspomnień oraz zwiedzanie odrestaurowanego XIX-wiecznego budynku. Podążający tą trasą zobaczą także Izbę Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8 z ekspozycją pt. „Czerwona mapa Warszawy” oraz zabytkowe piwnice z zachowanymi śladami po dawnym areszcie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Poza tym warszawska historyczna pracownia Lidii i Jana Bohdana Chmielewskich przy ul. Jagiellońskiej 56/1/1a, która zaprasza po raz pierwszy. W jej wnętrzu można oglądać wystawę o polskim modernizmie.

Wokół stacji metra

Przy stacji Centrum na zwiedzających czekać będą atrakcje w Rotundzie PKO BP, otwartej po raz pierwszy w Noc Muzeum. Poza wystawą kolekcji sztuki współczesnej należącej do banku atrakcje czekają także na dzieci, a na wszystkich koncerty, gry i pokaz świetlny. A pobliskie Narodowe Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki zaprasza z kolei na dwie najnowsze ekspozycje: „Media naszych czasów – historia radia i telewizji” oraz „Przyroda największym wynalazcą”.

Obok stacji Świętokrzyska oczywiście będzie można zwiedzić nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale też zajrzeć za kulisy Teatru Lalka, gdzie w programie zwiedzania znalazły się pracownie lalkarska i konstruktorska oraz kabina elektroakustyczna – centrum dźwiękowej magii każdego przedstawienia.

Wysiadający na stacji Słodowiec będą mogli zobaczyć spektakl przygotowany przez Bielański Ośrodek Kultury / MAL Kasprowicza 14, którego głównym elementem będzie 49-letni napis VICTORIA, kaseton zdemontowany z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku.

Z przystanku na Młocinach najlepiej dotrzeć do Huty ArcelorMittal Warszawa przy ul. Kasprowicza 132. Tam w godzinach od 14:00 do 21:00 można będzie zwiedzić schron w podziemiach biurowca Huty Warszawa. Obiekt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem.

Blisko Ronda Daszyńskiego mieści się Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza zwiedzaniem stałej ekspozycji w tę noc odbywa się tam także inauguracja jedenastego sezonu Pokoju na Lato – letniego pawilonu kulturalno-rekreacyjnego przy Muzeum.

Propozycje dla dzieci

Szkoła Podstawowa Fundacji Szkolnej przy ul. Obrzeżnej 12a na Mokotowie zaprasza w  godzinach od 16:00 do 20:00 na badanie tajników sztucznej inteligencji, eksperymenty chemiczne, budowę imponujących konstrukcji w sali inżynieryjnej i wystrzelenie rakiet balonowych, a nawet tworzenie własnych, unikalnych kosmetyków.

Z kolei Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych Synergia, CookLab – FabLab kulinarny (ul. Targowa 66, lok. 33) w godzinach od 16:00 do 21:00 urządzi warsztaty kulinarne ze słynnymi pyzami z Bazaru Różyckiego w tle.

Wolskie Centrum Kultury  na Skwerze im. płk. Kuźmirskiego-Pacaka w godzinach od 20:30 do 22:00 przygotuje wydarzenie – Nocne Życie Żyrafy. WCK zaprasza do udziału w grze terenowej na Skwerze, gdzie znajduje się 17 rzeźb, które powstały w ramach Biennale Rzeźby w Metalu w 1968 roku. Na zwycięzców czekać będą drobne upominki.

Na deser można odwiedzić nowe Muzeum Czekolady Fabryki E. Wedla. To pierwsza noc tej placówki, dotąd zwiedzanie odbywało się tylko w części zakładu. W budynku, oprócz edukacyjnej części ekspozycyjnej, znajdują się linie produkcyjne. Atrakcją jest także taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama Warszawy, a także widok na Jeziorko Kamionkowskie. Wstęp jest bezpłatny, ale biletowany – bilety można zarezerwować od 16 maja, od godziny 12:00 na stronie muzeum. Zwiedzanie odbywa się w grupach 30-osobowych, a grupy wpuszczane będą co 30 minut.

Linie muzealne i zabytkowe pojazdy

To będzie noc pełna atrakcji nie tylko dla pasjonatów sztuki, ale także dla miłośników komunikacji miejskiej. O godzinie 16:45 z Zajezdni „Stalowa” ruszy Parada Zabytkowych Autobusów. Weźmie w niej udział kilkadziesiąt niezwykłych pojazdów, m.in. Chausson AH48 z 1950 roku, Somua z 1933 roku czy także kultowe „ogórki” i ikarusy.

UM Warszawa

Pojazdy pojadą trasą: Zajezdnia Stalowa – Stalowa – Szwedzka – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – al. Waszyngtona – Kinowa – al. Stanów Zjednoczonych – most Łazienkowski – Solec – Wioślarska – Wybrzeże Kościuszkowskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Szwedzka – Stalowa – Zajezdnia Stalowa.

Z kolei o godzinie 17:00 z pętli Al. Zieleniecka ruszy Parada Zabytkowych Tramwajów. Wagony na chwilę „dołączą” do kolumny autobusów. Następnie pojadą mostem Poniatowskiego, Towarową, Aleją Solidarności i mostem Śląsko-Dąbrowskim, gdzie obie parady ponownie się spotkają.

WTP dostępne dla wszystkich 

Udział w obu paradach może wziąć każdy chętny. Wstęp do zabytkowych pojazdów będzie bezpłatny. Nie jest także wymagana wcześniejsza rezerwacja czy pobranie wejściówek.
Miejsca startu i końca przejazdów dostępne będą również dla osób z niepełnosprawnościami. I choć tramwaje biorące udział w paradzie są wysokopodłogowe, to na pokład wagonów – w miarę możliwości – pomoże wejść brygada konduktorska. Część autobusów biorących udział w paradzie jest niskopodłogowa.

Linie muzealne, czyli historia kołem się toczy 

Wieczorem na stołeczne ulice wyjadą specjalne linie, które dowiozą do otwartych dla zwiedzających muzeów – dwie z nich obsłużą pojazdy zabytkowe.

  • Linia autobusowa A będzie kursować na trasie Zajezdnia „Stalowa” – „Zajezdnia Praga”, w przeciwieństwie do innych muzealnych autobusów, nie kursuje spod Pałacu Kultury. Połączy praskie zajezdnie – stuletnią tramwajową i czterdziestoletnią autobusową. Obsłużą ją zabytkowe autobusy (część z pojazdów biorących udział w paradzie), kursując co ok. 5 minut w godz. 18:00-0:30. W trakcie przejazdu autobusy będą zatrzymywały tylko na przystankach Dworzec Wileński i Markowska. Przejazd linią A będzie bezpłatny. Większość kursów linii A realizowanych będzie przez pojazdy wysokopodłogowe.
  • Linia tramwajowa M będzie kursować na trasie Zajezdnia „Praga” – Metro Płocka i dowiezie chętnych z Woli m.in. na Stare Miasto, do dworca Wileńskiego oraz pod stuletnią zajezdnię tramwajową na Pradze-Północ. To tam odbywać się będzie Festiwal Tramwajów. Linia M obsługiwana będzie tramwajami zabytkowymi i współczesnymi, kursować będzie w godz. 18:00-24:00, co ok. 20 minut według rozkładu jazdy, na trasie: Zajezdnia Praga – Targowa – most Śląsko-Dąbrowski – Wolska – Metro Płocka – al. Jana Pawła II – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – Kijowska – Zajezdnia Praga.  Przejazd linią M będzie bezpłatny. Oznaczone w rozkładzie kursy linii M realizowane będą przez pojazdy niskopodłogowe.

Komu w drogę, temu do muzeum 

Oprócz linii obsługiwanych taborem zabytkowym, wyjadą także te obsługiwane taborem współczesnym. Autobusy dowiozą m.in. do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Centrum Nauki Kopernik, Pałacu w Wilanowie czy Fabryki Norblina.

  • Linia B: Emilii Plater – Wilanów. Linia będzie kursować w godz. 18:00-1:30, co ok. 20 minut na trasie: E. Plater – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Batorego – al. Niepodległości – Woronicza – Puławska – al. Wilanowska – Wilanów – Wiertnicza – al. Wilanowska – Puławska – Boya-Żeleńskiego – pl. Unii Lubelskiej – pl. Zbawiciela – pl. Konstytucji – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – E. Plater. Przejazd linią B jest bezpłatny. Wszystkie kursy linii B realizowane będą przez pojazdy niskopodłogowe.
  • Linia C: Emilii Plater – Łazienki Królewskie. Linia kursująca w godz. 18:00-1:30, co ok. 10 minut na trasie: E. Plater – Al. Jerozolimskie – Bracka – pl. Trzech Krzyży – al. Szucha – pl. Unii Lubelskiej – Al. Ujazdowskie – Łazienki Królewskie – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – E. Plater. Przejazd linią C jest bezpłatny. Wszystkie kursy linii C realizowane będą przez pojazdy niskopodłogowe.
  • Linia D: Emilii Plater – Zajezdnia „Praga” – w godz. 18:00-1:30, co ok. 10 minut na trasie: Emilii Plater – pl. Grzybowski – Marszałkowska – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – Targowa – Ząbkowska – Kawęczyńska – Zajezdnia Praga – Folwarczna – Radzymińska – al. „Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski –– Marszałkowska – Królewska – pl. Grzybowski – Emilii Plater. Przejazd jest bezpłatny. Wszystkie kursy realizowane będą przez pojazdy niskopodłogowe.
  • Linia E: Emilii Plater – Esperanto. Kursy w godz. 18:00-1:30, co ok. 20 minut na trasie: E. Plater – pl. Grzybowski – pl. Piłsudskiego – Moliera – Senatorska – pl. Krasińskich – Anielewicza – Świętojerska – Miodowa – Senatorska – pl. Piłsudskiego – pl. Grzybowski – Twarda – E. Plater. Przejazd jest bezpłatny. Wszystkie kursy realizowane będą przez pojazdy niskopodłogowe.
  • Linia F: Emilii Plater – Mariensztat: w godz. 18:00-1:30, co ok. 20 minut na trasie: E. Plater – Al. Jerozolimskie – pl. Trzech Krzyży – Książęca – Solec – Mariensztat – Wybrzeże Kościuszkowskie – Karowa – Solec – Książęca – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – E. Plater. Przejazd linią F jest bezpłatny. Wszystkie kursy linii F realizowane będą przez pojazdy niskopodłogowe.

Wybrane linie WTP częściej i dłużej 

Kursowanie linii metra M1 i M2 będzie wydłużone do godz. 2.30. Do godz. 1:00 – co 7,5 minuty, a po godz. 1:00 co 15 minut. Linie tramwajowe 2, 4, 9, 11, 13, 16 i 17 będą kursować dłużej – do około 2:30 co 10-15 minut. Ostatnie odjazdy z centrum zostaną zaplanowane na około godz. 2:00.

Do około godz. 23:00 tramwaje będą kursowały na trasach podstawowych, zaś później na następujących: 2: Metro Młociny – Winnica; 4: Wyścigi – Annopol; 9: P+R Al. Krakowska – Gocławek; 11: Sielce – Nowe Bemowo; 13: Kawęczyńska-Bazylika – Cm. Wolski; 16: Miasteczko Wilanów – Metro Marymont; 17: Metro Pole Mokotowskie – Winnica.

Również do około godz. 2:30 będą kursowały linie autobusowe 116, 180, 190, 509, 517 i 527. Autobusy 116 i 180 z częstotliwością 15 minut, 190, 509, 517 i 527 w godz. 19:00-1:30 co około 10 minut, a po godz. 1:30 co około 15 minut. Ostatnie odjazdy z centrum zostaną zaplanowane na około godz. 2:00.
Do godz. 2:30 z częstotliwością 15 minut będą kursowały również linie nocne: N21 i N71 – na trasach skróconych do Płowieckiej; N25 – na trasie skróconej Płowieckiej; N32 – na pełnej trasie.

Festiwal Tramwajów i atrakcje w zajezdni autobusowej

Po paradzie, od godz. 18:15 do 24:00 w stuletniej zajezdni tramwajowej „Praga” (ul. Kawęczyńska 16) odbędzie się Festiwal Tramwajów w ramach którego zaprezentowana zostanie kolekcja zabytkowych wagonów – pojawią się wszystkie najstarsze i najcenniejsze pojazdy z kolekcji Tramwajów Warszawskich. O godz. 20:00 wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Również do godziny 23:00, w obchodzącej swoje 40. urodziny zajezdni Miejskich Zakładów Autobusowych „Stalowa” (ul. Stalowa 77), można będzie zobaczyć m.in. jak wygląda praca warsztatu oraz co się dzieje z autobusem od momentu zjazdu z linii do odstawienia go na plac postojowy.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Podobne artykuły