Przed godziną 23 na ulicy Świętokrzyskiej przy skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II (Rondo ONZ) w Śródmieściu na drodze dla rowerów doszło do zderzenia rowerzysty z osobami na elektrycznej hulajnodze.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że na łuku drogi dla rowerów doszło do czołowego zderzenia rowerzysty z dwiema osobami jadącymi na elektrycznej hulajnodze. Pasażerka z hulajnogi spadła z pojazdu i uderzyła głową o asfalt.
Kierujący rowerem obcokrajowiec, prawdopodobnie dostawca jedzenia zostawił ranną i uciekł z miejsca wypadku. Poszkodowana przez pewien czas była nieprzytomna, trafiła do szpitala.
Na miejscu pracowało kilka załóg policji, przesłuchiwani byli świadkowie zdarzenia.
To już nie pierwszy wypadek na tej drodze dla rowerów.
Przypominamy!
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia „hulajnoga elektryczna”. Jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.
WARUNKI KORZYSTANIA Z HULAJNOGI ELEKTRYCZNEJ:
- 10- 18 lat- karta rowerowa lub prawo jazdy kar. AM, A1, B1, T
- powyżej 18 lat- bez uprawnień
- zakaz poruszania się dziecka w wieku do 10 lat na drodze (wyjątek! – w strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej )
KORZYSTANIE Z DROGI
Hulajnogą elektryczną należy jeździć po drodze dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. W przypadku ich braku:
- jezdnią – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30km/h
- chodnikiem lub drogą dla pieszych – dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h
PRĘDKOŚĆ
Jadąc chodnikiem lub drogą dla pieszych obowiązuje prędkość zbliżona do prędkości pieszego. Prędkość dopuszczalna to 20 km/h.
ZACHOWANIE WOBEC PIESZYCH
Na chodniku oraz na drodze dla pieszych jest obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu.
JADĄCEMU HULAJNOGĄ ELEKTRYCZNĄ ZABRANIA SIĘ:
- kierowania w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub na podnóżkach;
- czepiania się pojazdów;
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu.
Pamiętajmy!!!
Zgodnie z art. 96 kodeksu wykroczeń właściciel, posiadacz lub użytkownik, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień, bądź w nienależyty sposób zabezpiecza taki pojazd umożliwiając jego użytkowanie podlega karze grzywny w wysokości 300 zł.
Korzystajmy z hulajnogi elektrycznej rozsądnie przestrzegając obowiązujących przepisów.