Do groźnego zdarzenia doszło w sobotę, 27 czerwca, na Białołęce. Około godziny 16:13 na tarasie budynku przy ulicy Aluzyjnej eksplodowała przechowywana tam butla z gazem propan-butan. Według wstępnych ustaleń nie było osób poszkodowanych.
Butla znajdowała się na tarasie jednego z mieszkań. Najprawdopodobniej była wykorzystywana do gazowego grilla. W wyniku eksplozji doszło do pożaru ogrodzenia tarasu. Siła wybuchu była na tyle duża, że odłamki butli uszkodziły szybę w sąsiednim budynku, a jej fragmenty spadły również na okoliczne dachy i zabudowania.



Na miejsce wezwano straż pożarną oraz policję. Strażacy po dojeździe w pierwszej kolejności zajęli się ugaszeniem pożaru na tarasie. Następnie rozpoczęli rozpoznanie w zakresie uszkodzonego zbiornika i sprawdzanie miejsca zdarzenia.



Według opinii strażaków butla, która eksplodowała miała pojemność około 10kg czynnika, ale nie wiadomo ile go się znajdowało w momencie ekslozji. Płaszcz butli został odnaleziony na dachu sąsiedniego budynku. W pobliżu zabezpieczano również kolejne odłamki.



Po sprawdzeniu mieszkania, do którego przynależał taras, okazało się, że w chwili zdarzenia nikogo w nim nie było. Z ustaleń wynika też, że butla najprawdopodobniej nie była używana w momencie wybuchu. Do eksplozji mogło dojść w wyniku nagrzania zbiornika przez promienie słoneczne.



Przed godziną 18:00 strażacy nadal pracowali na miejscu wspólnie z policjantami. Służby przeszukiwały dachy oraz okolice budynku, aby odnaleźć ewentualne pozostałe fragmenty butli i sprawdzić, czy nie doszło do kolejnych uszkodzeń.
Według ustaleń służb w zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Dokładne okoliczności eksplozji będą wyjaśniane.


