Potężne upały nadciągają nad Polskę. Nawet 42°C. Warszawa szykuje się na tropikalne temperatury. Mogą paść rekordy!

Bocian
Bocian
Wydarzenia, wypadki, pożary i inne informacje z życia Warszawy oraz bliższych i dalszych okolic.
Interwencje

Polskę czeka wyjątkowo gorący okres. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach temperatura będzie gwałtownie rosnąć, a fala upałów obejmie także Warszawę i Mazowsze. W stolicy termometry mogą pokazać ponad 35 stopni Celsjusza, a w najgorętszym momencie odczuwalna temperatura może być jeszcze wyższa. W skrajnych scenariuszach mówi się nawet o wartościach zbliżających się do 42 stopni Celsjusza.

To nie będzie zwykły letni upał. Tak wysokie temperatury są poważnym obciążeniem dla organizmu i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Najbardziej narażone są dzieci, seniorzy, osoby przewlekle chore, kobiety w ciąży, osoby pracujące na zewnątrz oraz zwierzęta.

Zgodnie z najnowszymi prognozami meteorologicznymi w najbliższych dniach nad Polskę będzie napływać coraz cieplejsza masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego

Już na środę (24 czerwca) IMGW-PIB wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia przed upałem dla części województw zachodniej Polski, obejmujące obszary województw lubuskiego, zachodnią część wielkopolskiego oraz zachodnią część dolnośląskiego.

W kolejnych dniach prognozowany jest dalszy wzrost temperatury oraz stopniowe rozszerzanie się obszaru występowania upałów na kolejne regiony kraju. W związku z tym należy spodziewać się sukcesywnego zwiększania zasięgu ostrzeżeń meteorologicznych zgodnie z aktualizowanymi prognozami.

Od czwartku do niedzieli temperatura maksymalna będzie osiągać na znacznym obszarze kraju od 30°C do 35°C, natomiast kulminacja gorąca przewidywana jest w niedzielę oraz na początku przyszłego tygodnia. Wówczas lokalnie, szczególnie w zachodniej i centralnej Polsce, temperatura może osiągać 36–39°C. Prognozowane są również bardzo ciepłe noce, miejscami z temperaturą minimalną przekraczającą 20°C (tzw. noce tropikalne).

Główne zagrożenia związane z prognozowaną sytuacją obejmują:

– zwiększone ryzyko udarów cieplnych, odwodnienia i pogorszenia stanu zdrowia osób szczególnie wrażliwych,

wzrost zagrożenia pożarowego na obszarach leśnych i rolniczych,

– zwiększone obciążenie infrastruktury energetycznej,

utrudnienia związane z pracą i aktywnością na otwartej przestrzeni,

– możliwość wystąpienia lokalnych burz pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia.

IMGW-PIB prowadzi stały monitoring sytuacji meteorologicznej. Prognozy są na bieżąco aktualizowane, a w przypadku utrzymywania się obecnych trendów wydawane będą kolejne ostrzeżenia meteorologiczne oraz komunikaty dotyczące rozwoju fali upałów i związanych z nią zagrożeń” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB.

W czasie największego upału najlepiej ograniczyć wychodzenie z domu, szczególnie w godzinach południowych i popołudniowych. Jeżeli trzeba wyjść, należy wybierać zacienione miejsca, zakładać jasne, przewiewne ubrania, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Trzeba też regularnie pić wodę — nie dopiero wtedy, gdy pojawia się silne pragnienie. W upalne dni lepiej unikać alkoholu, ciężkich posiłków i intensywnego wysiłku fizycznego.

W mieszkaniach warto zasłaniać okna od nasłonecznionej strony, zamykać je w najgorętszej części dnia i wietrzyć dopiero rano, wieczorem lub nocą, gdy temperatura spada. Pomóc mogą wentylatory, klimatyzacja, chłodne prysznice oraz przykładanie chłodnych okładów do karku i nadgarstków.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na osoby starsze i samotne. Warto zadzwonić do sąsiada, rodzica lub dziadka i upewnić się, że ma wodę, chłodne miejsce do odpoczynku i nie musi wychodzić w pełnym słońcu. Absolutnie nie wolno zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie — nawet na kilka minut. Wnętrze auta nagrzewa się błyskawicznie i może stać się śmiertelną pułapką.

Objawami przegrzania lub udaru cieplnego mogą być silne osłabienie, zawroty głowy, nudności, przyspieszone tętno, ból głowy, dezorientacja, gorąca i sucha skóra albo utrata przytomności. W takiej sytuacji należy natychmiast przenieść osobę w cień lub chłodne miejsce, schładzać ciało, podawać wodę małymi łykami, jeśli osoba jest przytomna, i wezwać pomoc medyczną.

Nadchodzące dni mogą być jednymi z najtrudniejszych pogodowo tego lata. Upału nie należy lekceważyć — odpowiednie nawodnienie, cień, odpoczynek i troska o najbardziej narażonych mogą zapobiec tragedii.

Wspólnie budujmy niezależne media!

Każdy, nawet najmniejszy wkład finansowy, pozwala nam na rozwój oraz podnoszenie jakości naszych materiałów. Dziękujemy!

Podobne artykuły